Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2011 > > Práva cestujúcich v autobusovej doprave schválené

Práva cestujúcich v autobusovej doprave schválené

Skladačka práv cestujúcich je oddnes kompletná. Poslanci schválili legislatívu, ktorá posilňuje práva pasažierov autobusovej dopravy na linkách dlhších ako 250 kilometrov. Nové pravidlá tak nadviažu na predpisy podobného charakteru, ktoré už platia pre leteckú, lodnú a vlakovú dopravu.


Po dvoch rokoch náročných rokovaní sa Parlamentu a členským štátom podarilo dospieť k dohode, ktorej výsledkom je posilnenie práv ľudí využívajúcich autobusovú dopravu na vzdialenosť dlhšiu ako 250 km. Dôležitosť novej legislatívy vyzdvihol aj jej spravodajca, poslanec Antonio Cancian (EPP, IT). Podľa jeho slov sa podarilo dosiahnuť "strategickú rovnováhu," ktorá umožní prežitie menších dopravcov a zároveň uľahčí život cestujúcich so zdravotným postihnutím.

 

Poslanci schválili nové pravidlá pomerom hlasov 504:63:89. Do platnosti vstúpia na jar roku 2013 a budú sa týkať vnútroštátnej aj medzinárodnej dopravy.

 

Nárok na odškodnenie

 

V prípade zrušenia dopravy alebo v prípade meškania autobusu o viac ako 120 minút budú mať cestujúci možnosť výberu medzi pokračovaním v ceste, prípadne presmerovaním bez ďalších dodatočných nákladov, alebo sa takémuto pasažierovi vráti cestovné v plnej výške. Ak prepravca nebude schopný zabezpečiť cestujúcemu náhradnú dopravu, bude mať takto odmietnutý pasažier nárok na 1,5 násobok plnej sumy cestovného.

 

Prepravca bude povinný poskytnúť cestujúcim občerstvenie v prípade, že meškanie autobusu prekročí 90 minút. Ak dôjde k prerušeniu cesty, k nehode, či meškaniu, ktoré si vyžaduje prenocovanie na mieste, prepravca cestujúcim zabezpečí ubytovanie v hoteli vo výške maximálne 80 eur na noc a osobu a to na dobu nie viac ako dvoch nocí. Táto povinnosť sa nevzťahuje na prípady, keď dôjde k prerušeniu cesty v dôsledku prírodných katastrof alebo extrémnych poveternostných podmienok.

 

Prepravcovia budú tiež povinní poskytnúť cestujúcim kompenzáciu za stratenú batožinu. Horná hranica tejto náhrady nesmie byť menej ako 1 200 eur. Cestujúci budú mať nárok na odškodnenie aj v prípade zranenia alebo úmrtia. Horná hranica v je tomto prípade stanovená na 220 000 eur.

 

S cieľom umožniť menším autobusovým prepravcom ľahšie sa prispôsobiť novým pravidlám poslanci rozhodli, že členské štáty budú mať právo rozhodnúť o určitom prechodnom období. To sa môže vzťahovať len na vnútroštátnu dopravu a služby, ktorých podstatná časť sa uskutočňuje mimo územia EÚ. Prechodné obdobie potrvá maximálne štyri roky a členské štáty budú mať možnosť obnoviť ho iba raz.

 

Základné práva pre všetkých pasažierov

 

Poslancom sa podarilo presadiť súbor dvanástich základných práv, ktoré sa vzťahujú na všetky osoby cestujúce autobusom bez ohľadu na vzdialenosť. Tieto práva sa sústreďujú najmä poskytovanie informácií počas cesty, ale aj na potreby osôb so zdravotným postihnutím alebo so zníženou pohyblivosťou. Garantujú nediskriminačný prístup v autobusovej doprave a ich súčasťou sú aj finančné kompenzácie v prípade straty alebo poškodenia vybavenia na zabezpečenie pohyblivosti, napríklad invalidného vozíka.

 

Odborná príprava personálu

 

S cieľom poskytnúť adekvátnu pomoc zdravotne postihnutým pasažierom, ktorí o ňu požiadajú aspoň 36 hodín pred odchodom, bude personál autobusov odborne zaškolený. V prípade, že dopravca nebude schopný poskytnúť adekvátnu starostlivosť, bude mať zdravotne postihnutý cestujúci právo zobrať si do autobusu sprevádzajúcu osobu a to bez akýchkoľvek doplatkov k cene svojho lístka.

 

 

 

Internetovú verziu publikácie nájdete tu.

 

 

 

Prijatý text bude k dispozícii na tejto stránke (zvoľte dátum 15.02.2011)

 

Sledujte rozpravu zo záznamu (zvoľte dátum 15.02.2011)

 

Profil spravodajcu: Antonio Cancian (EPP, IT)

 

 

- Ivana JANÍKOVÁ STAVROVSKÁ -
16.02.2011

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet