Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Premiér Mirek Topolánek predstavil v EP priority českého predsedníctva

Premiér Mirek Topolánek predstavil v EP priority českého predsedníctva

Premiér Mirek Topolánek predstavil v EP priority českého predsedníctva

Mirek Topolánek, predseda českej vlády, ktorá 1. januára prevzala predsedníctvo v EÚ, predstavil dnes v pléne EP priority českého predsedníctva na nadchádzajúcich šesť mesiacov. Program českého predsedníctva, ktorého mottom je „Európa bez bariér” sa sústreďuje do 3 okruhov: ekonomika, energetika a úloha EÚ vo svete. V diskusii v pléne najviac rezonovali témy ekonomická a plynová kríza, situácia v Gaze a Lisabonská zmluva.


Česká republika prevzala predsedníctvo po Francúzsku a 1. júla 2009 ho odovzdá ďalšej krajine EÚ, Švédsku. Tieto tri štáty spoločne vypracovali 18-mesačný program Rady, z ktorého vychádzajú aj priority a pracovný program českého predsedníctva.

Rozprava:
V úvode rozpravy vystúpil predseda českej vlády Mirek Topolánek a predseda Komisie José Manuel BARROSO.

Predseda Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov) a Európskych demokratov Joseph DAUL (EPP-ED, FR) verí, že veľké výzvy, ktorým čelí české predsedníctvo - ekonomický pokles, plynová kríza a Blízky východ - ukázali, že jediné, na čo sa môžeme spoľahnúť je jednotný postup.
Na margo súčasnej plynovej krízy povedal, že „je neakceptovateľné, aby boli členské krajiny rukojemníkmi tohto sporu“. Preto vyzval na zníženie závislosti Európy v oblasti energetiky.
Pokiaľ ide o krízu na Blízkom východe, Európa podľa jeho slov potrebuje „strategické záväzky“ voči tejto časti sveta. „Sme pripravení nasadiť vojnové prostriedky na zabezpečenie mieru a nie vojny, ako aj finančné prostriedky?“, zaujímal sa Daul.
Daul zároveň vyzval české predsedníctvo a Komisiu, aby „definovali pravidlá pre ekonomických operátorov“ a zdôraznil potrebu systému svetového dohľadu nad trhmi.

Martin SCHULZ
(PES, DE) za Socialistickú skupinu v Európskom parlamente uviedol, že to, čo sa bude diať v nasledujúcich šiestich mesiacoch, bude rozhodujúce pre európske voľby.
Schulz vo svojom vystúpení priznal, že mal isté pochybnosti v jeho prvých týždňoch pôsobenia českého predsedníctva v súvislosti s niektorými jeho vyjadreniami, avšak chybičky boli podľa jeho slov napravené. Doterajšie výsledky aktivít českého predsedníctva považuje za pozitívne.
Pripustil, že súčasná ekonomická kríza „nebola porážkou kapitalizmu“, avšak podľa neho je „porážkou kapitalistov“.
V závere svojho vystúpenia Schulz povedal, že Európa je „silná len vtedy, keď nie je rozdelená“. Potrebujeme jednotný základ a takýmto základom je Lisabonská zmluva, uviedol Schulz.

Za Skupinu Aliancia liberálov a demokratov vystúpil Graham WATSON (ALDE, UK), ktorý zaželal českému predsedníctvu veľa úspechov. Vyzval na ukončenie energetickej závislosti EÚ a poukázal na implikácie hry na obviňovanie medzi Ruskom a Ukrajinou. Watson uviedol, že kroky vedúce k opätovnému otvoreniu jadrových reaktorov vo východnej Európe boli ako zápletka z filmu Marxových bratov.
Českému premiérovi položil otázku prečo v jeho krajine opäť došlo k oneskoreniu Lisabonskej zmluvy a tiež prečo Česká republika buduje na európskej pôde raketový systém.

Brian CROWLEY (UEN, IE) poukázal na to, že je potrebné vytvoriť lepšie politické vzťahy medzi EU a USA a vyslovil nádej, že české predsedníctvo si s touto úlohou poradí. Zároveň hovoril o hlavných výzvach, ktorým čelíme a o kritickom čase, kedy Česko preberá predsedníctvo.
Crowley vyzdvihol spôsob, akým české predsedníctvo a komisár Barroso riešili problém týkajúci sa plynu. Uviedol, že je dôležité, aby predsedníctvo rozšírilo myšlienku východného partnerstva. Zároveň vyslovil nádej, že Česi majú na to, aby naplnili výzvy, ktoré pred ním stoja.

Monica FRASSONI (Greens/EFA, IT) označila program českého predsedníctva za „silne poznačený staromódnym pohľadom“. Rovnako kritizovala Českú republiku za to, že jeho program poskytuje málo priestoru na diskusiu o rusko-ukrajinskom spore. "Nie je tu žiadna aktivita, ktorú by ste navrhovali pre Slovensko a Bulharsko, krajiny najviac postihnuté krízou", povedala Frassoni.
Kritizovala české predsedníctvo za to, že sa nezaujímajú o politiky, zákony alebo sociálne inštrumenty, ktoré by smerovali k reálnym potrebám obyvateľov v Európe.
Poslankyňa považuje za „divné, že Česká republika ešte neratifikovala Lisabonskú zmluvu“. Preto požiadala českého premiéra o komentár k tejto otázke.

Miloslav RANSDORF (GUE/NGL, CZ) za Konfederatívnu skupinu Európskej zjednotenej ľavice - Nordickej zelenej ľavice povedal, že České predsedníctvo by sa malo sústrediť na sociálnu ekonomiku zacielenú na inovácie, ktoré umožnia EÚ nájsť východisko z kríze. "Potrebujeme odvahu, aby sme mohli veci meniť a byť kreatívny", povedal.
Podľa neho je dôležité, že sme vybudovali Európu, ktorá už netrpí komplexom podriadenosti voči USA a privítal ambiciózne ciele českého predsedníctva.

Vladimír ŽELEZNÝ (IND/DEM, CZ) za Skupinu nezávislosť/demokracia informoval, že české predsedníctvo bolo nepriaznivo vykreslené najmä zo strany francúzskych médií. Železný povedal, že české predsedníctvo má triezve ciele a priority a bude úspešné. Zároveň pripomenul, že Česká republika má kompetentného prezidenta, ktorý nie je naklonený Lisabonskej zmluve. Predsedníctvo podľa jeho slov ukáže, že aj malá krajina dokáže riadiť EÚ. Na záver podotkol, že totalita jeho krajinu naučila riešiť neštandardné situácie.

V tejto rozprave vystúpili aj niektorí slovenskí europoslanci.

Zita PLEŠTINSKÁ (EPP-ED, SK):
"Úvodom svojho vystúpenia chcem vyjadriť radosť, že naša bratská Česká republika hneď na začiatku svojho predsedníctva vyvrátila pochybnosti o schopnosti nového členského štátu viesť a spravovať záležitosti Európskej únie.
České predsedníctvo dokázalo, že vie reagovať a konať v kritických situáciách akou sú vojna v Gaze a zastavenie dodávok plynu z Ruska do EÚ. Ako zástupkyňa Slovenska, ktoré odoberá takmer 97 % plynu z Ruska a je spolu s Bulharskom v najkritickejšej situácii, by som chcela oceniť osobnú zaangažovanosť premiéra Mirka Topolánka pri vyjednávaní s ruskou a ukrajinskou stranou. Pán premiér, Slovensko nemá stále plyn, preto potrebuje vašu aktívnu pomoc aj naďalej. Európa potrebuje spoločnú energetickú politiku, potrebuje zlepšiť svoju vyjednávaciu pozíciu v energetickej oblasti.
Francúzsko začalo svoje predsedníctvo rusko-gruzínskym konfliktom, české predsedníctvo sa musí vysporiadať s obchodno-politickým sporom medzi Ruskom a Ukrajinou. Som presvedčená, že dozrel čas poučiť sa z týchto udalostí. Dôležité je identifikovať oblasti, kde je EÚ závislá od Ruska a zároveň i oblasti, kde je Rusko závislé od EÚ. Vzťahy s Ruskom sú dôležité, avšak je neprípustné, aby Rusko plyn zneužívalo ako politickú zbraň. Je potrebné urýchlene sa zaoberať otázkou diverzifikácie zdrojov energetických surovín a výstavbou plynovodu Nabuco. Pán premiér, Slovensko je v mimoriadnej situácii a vidí vo vás spojenca v otázke strategického rozhodnutia o Jaslovských Bohuniciach. Rovnako prosím o pomoc aj Vás pán Barroso, predseda EK.
Osobne si myslím, že existujú stále veľké rezervy pri napĺňaní slobody pohybu osôb, preto vítam motto českého predsedníctva Európa bez bariér.
Prajem českému predsedníctvu, aby svoj program 3 E úspešne naplnilo a priblížilo EU k dosiahnutiu Lisabonských cieľov."

Miloš KOTEREC (PES, SK):
"Pán premiér, ako bývalý krajan Vás s potešením vítam na pôde Európskeho parlamentu a želám Vám veľa šťastia pri napĺňaní predsavzatí, ktoré ste nám predstavili. Vaše 3E priority sú určite aktuálnymi problémami Európskej únie, ale verím, že v časti ekonomika nezabudnete ani na jej sociálne aspekty, tak dôležité pre veľkú väčšinu občanov EÚ.
Keď som Vás videl na oslavách prijatia eura na Slovensku bol som rád, že EÚ má v novom predsedovi Rady podporovateľa tesnejšej integrácie krajín únie.
Ešte viac ma však, rovnako ako väčšinu tohto parlamentu, poteší ak prispejete k ratifikácii Lisabonskej zmluvy v Českej republike. Bez nej sa aj priority, ktoré ste si vytýčili budú ťažko napĺňať. Ak chceme, aby EÚ bola, ako ste napríklad spomenuli nie len platcom, ale aj hráčom vo svete, musíme urobiť tento krok.
Pán premiér, ako bolo viackrát povedané dôležitým momentom počas vášho predsedníctva budú európske voľby, účasť na nich bude významná pre ďalších päť rokov politiky EÚ a tu môže hmatateľná podpora rady zohrať veľkú rolu.
Keď Slovensko vypadne na majstrovstvách v hokeji a Česká republika sa kvalifikuje ďalej vždy držím palce Čechom, držím vám palce."
- Zuzana REPKOVÁ (Andrejčáková) - Tlačová atašé EP -
14.01.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet