Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > 112: Komisia chce zabezpečiť viacjazyčnosť jednotného európskeho čísla tiesňového volania

112: Komisia chce zabezpečiť viacjazyčnosť jednotného európskeho čísla tiesňového volania

112: Komisia chce zabezpečiť viacjazyčnosť jednotného európskeho čísla tiesňového volania

Občania EÚ môžu od decembra 2008 zavolať záchrannú službu z akéhokoľvek miesta v Európskej únii vďaka telefonátu na celoeurópske číslo tiesňového volania 112, a to bezplatne či už z pevnej siete, alebo mobilného telefónu. Iba jeden zo štyroch Európanov však vie, že toto číslo, vďaka ktorému je možné zachrániť život, existuje aj v ostatných členských štátoch, a takmer traja z desiatich volajúcich na číslo 112 v krajine, ktorá nebola ich domovskou krajinou, sa stretli s jazykovými ťažkosťami.


Komisia dnes spoločne s Európskym parlamentom a Radou vyhlásila 11. február za „Európsky deň čísla 112“, aby tak zvýšila informovanosť o čísle 112 a aby podnietila vnútroštátne orgány zabezpečiť pre jednotné číslo tiesňového volania v EÚ väčšiu mieru viacjazyčnosti.

„Európske číslo tiesňového volania 112 by už nemalo byť prísne stráženým tajomstvom Európy. Je to číslo, ktoré môže v prípade potreby využiť každý občan v akejkoľvek  tiesni a v každom členskom štáte. Je však neprijateľné, aby o existencii čísla 112 vedela len menej ako štvrtina obyvateľov, alebo aby cestujúcim volajúcim na číslo 112 bránili v komunikácii s tiesňovým operátorom jazykové problémy,“ vyhlásila Viviane Redingová, komisárka EÚ pre informačnú spoločnosť a médiá. „EÚ sa musí usilovať o bezpečnosť svojich 500 miliónov občanov tak intenzívne, ako sa pre nich snažila zaistiť možnosť slobodne cestovať vo všetkých 27 členských štátoch. Prvý Európsky deň čísla 112 by mal byť signálom pre vnútroštátne orgány, ktoré musia zvýšiť počet jazykov používaných vo svojich strediskách tiesňového volania a posilniť informovanosť o tomto čísle, ktoré môže zachrániť život.“

Z výsledkov prieskumu, ktorý uskutočnila Európska komisia v rámci celej EÚ, vyplýva, že 94 % občanov EÚ považuje jednotné číslo tiesňového volania dostupné v EÚ za prospešné. V dnes uverejnených výsledkoch prieskumu Eurobarometra sa takisto zdôraznili oblasti, v ktorých stále existuje priestor na zlepšenie:

Jazykové problémy: Napriek tomu, že podľa poskytnutých informácií by mali zvládnuť tiesňové volania v angličtine pracovníci stredísk tiesňového volania v 21 členských štátoch (v nemčine v 12 členských štátoch a vo francúzštine v 11 členských štátoch), pri volaní na číslo 112 v zahraničí sa s jazykovými problémami stretlo 28 % volajúcich.

Informovanosť o čísle 112: Vo všeobecnosti dokázalo číslo 112 bez rozmýšľania identifikovať ako číslo tiesňového volania kdekoľvek v EÚ iba 24 % z celkového počtu Európanov, ktorí sa zúčastnili na prieskume. Tento výsledok predstavuje zlepšenie o 2 % v porovnaní s prieskumom z februára 2008, ale miera informovanosti o čísle tiesňového volania v EÚ sa medzi jednotlivými krajinami značne odlišuje (od 3 % v Taliansku až po 58 % v Českej republike). Mnohé členské štáty informujú svojich občanov a návštevníkov o čísle 112, napríklad:  

vo Fínsku sa číslo 112 oslavuje každoročne 11. februára.
návštevníci Bulharska dostávajú uvítaciu textovú správu, ktorá ich informuje o čísle 112.
číslo 112 sa propaguje na diaľniciach a pri výbere mýta v Rakúsku, Grécku a Španielsku a na železničných staniciach a letiskách aj v Belgicku, Českej republike, Estónsku, Írsku, Grécku a Holandsku.
pred začiatkom turistickej sezóny sa v Švédsku organizujú mediálne kampane zamerané na zvyšovanie informovanosti občanov o čísle 112.
Počas uplynulého roka sa v Bulharsku, Švédsku, Rumunsku, Litve a Portugalsku zaznamenalo aspoň 10 % zvýšenie miery informovanosti o čísle 112.

Z výsledkov prieskumu Eurobarometra ďalej vyplýva, že:
- číslo tiesňového volania využila počas uplynulých piatich rokov štvrtina občanov EÚ.  
- väčšina telefonátov stále pochádza z pevných liniek: zatiaľ čo 53 % telefonátov pochádzalo z pevnej linky, v prípade tiesňového volania z mobilné telefónu sa zaznamenal nárast (45 % v porovnaní s 42 % v roku 2008).

Komisia spoločne s Európskym parlamentom a Radou vyhlásila 11. február za „Európsky deň čísla 112“, aby tak zvýšila informovanosť o tomto čísle v celej Európe. Komisia a členské štáty zintenzívnia svoje úsilie pri propagovaní čísla 112, a to najmä v období pred letnými prázdninami.

Súvislosti

Európske číslo tiesňového volania sa zaviedlo v roku 1991 s cieľom poskytnúť vo všetkých členských štátoch EÚ jednotné číslo tiesňového volania (okrem už existujúcich národných čísel), aby sa hlavne pre cestujúcich uľahčil prístup k tiesňovým službám. Od roku 1998 musia členské štáty na základe právnych predpisov EÚ zabezpečiť, aby všetci užívatelia pevných telefónnych liniek a mobilných telefónov mohli využívať číslo 112 bezplatne. Od roku 2003 musia telekomunikační operátori poskytovať záchrannej službe informácie o polohe volajúceho, aby bolo možné včas lokalizovať a nájsť obete nehôd. Členské štáty EÚ musia takisto zvyšovať informovanosť občanov o čísle 112.

S cieľom zabezpečiť riadne uplatňovanie čísla 112 Komisia začala v 17 prípadoch konanie vo veci porušenia proti 15 krajinám, a to z dôvodu nedostatočnej dostupnosti čísla 112, nedostatku informácií o polohe volajúceho alebo neprimeraného vybavovania telefonátov. Vzhľadom na nápravné opatrenia bolo odvtedy možné uzavrieť väčšinu z týchto prípadov.

Zatiaľ čo číslo 112 dopĺňa existujúce národné čísla tiesňového volania, Dánsko, Fínsko, Holandsko, Portugalsko, Švédsko a najnovšie Rumunsko sa rozhodli spraviť z čísla 112 svoje hlavné národné číslo tiesňového volania. V ostatných krajinách je číslo 112 jediným číslom tiesňového volania niektorých záchranných služieb (napríklad v prípade Estónska a Luxemburska je to číslo na zdravotnícku záchrannú službu alebo na požiarnikov).  

Webová lokalita Komisie venovaná číslu 112: www.ec.europa.eu/112
Ako funguje číslo 112 v mojej krajine:   
http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/ms/index_en.htm
Kútik pre deti:
http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/kids/index_en.htm

- Roman Schoenwiesner -
10.02.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet