Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Strategické partnerstvo s USA

Strategické partnerstvo s USA

Strategické partnerstvo s USA

Poslanci EP sa zhodli na potrebe užšieho strategického partnerstva medzi EÚ a USA potom, ako do úradu prezidenta nastúpil Barack Obama. Parlament vyzval na vybudovanie novej inštitucionálnej architektúry vrátane politickej rady a spoločného parlamentného výboru.


Transatlantická agenda z roku 1995 by mala byť nahradená novou dohodou o transatlantickom partnerstve, píše sa v iniciatívnej správe, ktorú vypracoval poslanec José Millán MON (EPP-ED, ES) a ktorú poslanci prijali pomerom hlasov 503:51:10.
V súvislosti s blížiacim sa samitom medzi prezidentom Obamom a predstaviteľmi Európskej rady, poslanci vyjadrili nádej, že stretnutie bude silným impulzom k posilneniu transatlantických vzťahov a vytvoreniu spoločnej agendy do budúcnosti.
Parlament je presvedčený, že transatlantický vzťah je "najdôležitejším strategickým partnerstvom" pre EÚ a koordinovaný postup EÚ a USA v boji proti výzvam súčasnosti, pri rešpektovaní medzinárodného práva a posilňovaní mnohostrannosti, má podľa poslancov pre medzinárodné spoločenstvo základný význam.

Transatlantické zhromaždenie
Poslanci zdôrazňujú potrebu posilnenia konzultácii na vysokej úrovni a to najmä v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Pre tento účel navrhujú zriadiť Transatlantickú politickú radu (TPC), ktorá by zasadala minimálne každé tri mesiace bez obmedzenia ďalších, neformálnych transatlantických kontaktov. TPC by predsedali vysoký predstaviteľ/podpredseda EK spolu s ministrom zahraničných vecí USA.
Súčasný Transatlantický dialóg zákonodarcov by sa mal zároveň rozvinúť do transatlantického zhromaždenia, ktoré by slúžilo ako fórum pre parlamentný dialóg. Úlohou tohto zhromaždenia, ktoré by pozostávalo z rovnakého počtu zástupcov EP na jednej strane a Kongresu a Senátu USA na strane druhej, by bola kontrola vykonávania dohody o transatlantickom partnerstve a koordinácia medzi EP a Kongresom USA v otázkach spoločného záujmu. Zhromaždenie by zasadalo 2x ročne.
Transatlantické zhromaždenie by malo právo predkladať návrhy Transatlantickej hospodárskej (TEC), ako aj Politickej rade (TPC) a samitom EÚ-USA. Obaja spolupredsedovia transatlantického zhromaždenia by mali možnosť zúčastňovať sa rokovaní oboch rád a samitov EÚ-USA a zhromaždenie by malo právo vypočuť zástupcov týchto rád.

Jednotný transatlantický trh
Parlament privítal pokrok, ktorý sa v ostatných mesiacoch dosiahol pri podpore transatlantickej hospodárskej integrácie. Zároveň však vyzval na využitie plného potenciálu Transatlantickej hospodárskej rady (TEC) s cieľom prekonať zostávajúce prekážky a dosiahnuť jednotný transatlantický trh do roku 2015. Poslanci zároveň vyzvali Komisiu, aby na základe štúdie financovanej Európskym parlamentom v roku 2007 vypracovala podrobný plán týchto prekážok s cieľom splniť stanovený dátum.
Poslanci podporujú postupnú integráciu finančných trhov vrátane istého stupňa zblíženia súčasných regulačných rámcov a presadzujú prijatie pravidiel, ktorými sa zvýši transparentnosť a účinný dohľad nad produktmi bez ohrozenia hospodárskej súťaže. Parlament rovnako vyzval orgány EÚ a USA na reguláciu činnosti ratingových agentúr tak, aby sa obnovila dôvera v ratingy. Poslanci však zároveň zdôraznili nevyhnutnosť vytvorenia vlastného regulačného rámca EÚ.

Právne, globálne a regionálne otázky
Parlament privítal rozhodnutie administratívy prezidenta Obamu zatvoriť väzenské zariadenie v zálive Guantánamo a vyzval na zatvorenie všetkých ďalších väzenských zariadení mimo územia USA a ukončenie politiky mimoriadneho vydávania.
Poslanci zdôraznili potrebu prístupu k informáciám v súvislosti s bojom proti terorizmu, avšak podčiarkli nevyhnutnosť postupu, ktorý bude zaručovať občianske slobody vrátane práva na súkromie. Parlament taktiež vyzval novú administratívu USA, aby ratifikovala Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu a zopakoval výzvu na zrušenie trestu smrti.
EÚ a USA by mali, podľa poslancov koordinovať svoju činnosť v otázkach ako snaha, aj prostredníctvom kvarteta, o mierové a spravodlivé urovnanie konfliktu na Blízkom východe, posilnenie demokratických inštitúcií a zásad právneho štátu v Pakistane, riešenie otázky Iránskeho jadrového programu, ale aj v oblastiach ako Irak a Afganistan.
- Tlačové oddelenie EP - slovenský sektor -
30.03.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet