Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Neschválená zmluva o výhrade vo svedomí

Neschválená zmluva o výhrade vo svedomí

Neschválená zmluva o výhrade vo svedomí

Prikladám návrh zmluvy s Vatikánom, ktorý na Slovensku presadzovala KDH a ktorý v roku 2006 viedol (chvalabohu) k rozpadu koalície, v ktorej pôsobili a predčasným parlamentným voľbám. Doporučujem hlavne článok 3, odsek 1 vo väzbe na znenie a právomoci zmluvy



"Vysoké magistérium" - nejaká pofidérna organizácia odtrhnutá od reálneho života ako takého a od života v podmienkach danej krajiny tiež, bez akejkoľvek spätnej kontroly by mala právomoc (vďaka nadradenosti medzinárodného pravá nad národným) určovať život krajiny. Zaujímavé je tiež, že povinnosti sú ukladane len jednej strane - akoby SR prehrala s Vatikánom nejakú vojnu a platila kontribúcie.

Osobne mam vieru ľudí v hlbokej úcte. V žiadnej úcte nemám cirkev, osobitne rímskokatolícku.

Otázka výhrady svedomia nie je len o potratoch a antikoncepcii. Ale aj o tom, že právnik - katolík odmietne rozvádzať, sanitár - jehovista nebude dávať transfúzie, železničiar - adventista nenastúpi v sobotu do prace, že RKC zatvorí všetky obchody v nedeľu (inak žiadna škoda)... a to nehovorím o judaizme, islame, šamanizme... - taký malý stredoeurópsky Taliban, ktorému sa SR tesne vyhlo a poliaci mali tu smolu, že si ho - hoci len čiastočne - nejaký rok vychutnávali. Inak aj bez tejto zmluvy som počul, že sú niektoré oblasti SR, kde je veľký problém pre ženu nájsť lekára - zariadenie, kde vykoná potrat.
Problém v cirkvi nechcú vidieť tak, že ak presvedčený katolík chce byť lekárom, nemal by pôsobiť v gynekologicko-pôrodníckej oblasti ale napríklad ako internista, alebo pediater. A nesnažiť sa pracovať v zaradení, kde si môže až vymyslieť "výhradu svedomia" a následne komplikovať situáciu iným ľuďom, ktorý kvôli jeho prací za nim prišli.

Britské listy




ZMLUVA
medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o práve uplatňovať výhrady vo svedomí


Slovenská republika a Svätá stolica, uznávajúc slobodu svedomia pri ochrane a rozvoji hodnôt týkajúcich sa zmyslu ľudského života, zdôrazňujúc toto uznanie vo vzťahu k slobode myslenia a slobode vyznania, uznávajúc ľudský život, ľudskú dôstojnosť, zmysel ľudského života rodinu a manželstvo ako najvyššie všeobecné hodnoty, z ktorých vyplýva spoločné dobro a ktoré ako také vyžadujú ochranu pred ich stratou alebo poškodením ako aj obmedzením ich rozvoja a generačného odovzdávania,
deklarujúc vôľu chrániť právo na ľudský život, ľudskú dôstojnosť, ľudskú fyzickú integritu, ľudskú biologickú a psychologickú identitu, rodinu a manželstvo, odvolávajúc sa na záväzky prijaté v Základnej zmluve medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, podpísanej vo Vatikáne 24. novembra 2000 (ďalej len "základná zmluva"),

a

Slovenská republika, vychádzajúc z Ústavy Slovenskej republiky a Svätá stolica, vychádzajúc z náuky viery a mravov Katolíckej cirkvi,
dohodli sa takto:

Článok l

Slovenská republika a Svätá stolica (ďalej len "zmluvné strany") uzatvárajú túto zmluvu s cieľom ustanoviť rozsah a podmienky práva uplatňovať výhrady vo svedomí v súlade s článkom 7 základnej zmluvy.

Článok 2

Zmluvné strany uznávajú slobodu svedomia vo vzťahu k ľudskému životu, ľudskej dôstojnosti, zmyslu ľudského života, k rodine a manželstvu a právo každého na slobodné uplatnenie výhrady vo svedomí k týmto všeľudským hodnotám.

Článok 3

(1) Pod pojmom "vieroučné a mravoučné zásady" sa v tejto zmluve rozumejú zásady vyhlásené Magistériom Katolíckej cirkvi.
(2) Pod pojmom "výhrada vo svedomí" sa v tejto zmluve rozumie námietka urobená na základe princípu slobody svedomia, podľa ktorého môže každý odmietnuť konať to, čo vo svojom svedomí pokladá za nedovolené podľa vieroučných a mravoučných zásad.
(3) Pojem "konať" zahrnuje aj spoluúčasť na konaní a akúkoľvek aj časovo neobmedzenú činnosť súvisiacu s týmto konaním vrátane asistencie.

Článok 4

(1) Právo uplatňovať výhrady vo svedomí sa týka:

činnosti v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch vrátane výkonu vojenskej služby, výkonov v oblasti zdravotníctva, najmä konania vo vzťahu k umelým ukončeniam tehotenstva, umelým alebo asistovaným oplodneniam, pokusom a nakladaniu s ľudskými orgánmi, ľudskými zárodkami a ľudskými pohlavnými bunkami, eutanázii, klonovaniu, sterilizácii a antikoncepcii, činnosti v oblasti výchovy a vzdelávania, najmä konania týkajúceho sa článku 12 a 13 základnej zmluvy, poskytovania právnych služieb, pracovnoprávnych vzťahov a iných pracovných vzťahov, ktorých obsah sa týka predmetu úpravy tejto zmluvy.
(2) Slovenská republika sa zaväzuje, že nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam zriadeným Katolíckou cirkvou alebo jej organizáciou neuloží povinnosť vykonávať umelé ukončenia tehotenstva, umelé alebo asistované oplodnenia, pokusy alebo nakladanie s ľudskými orgánmi, ľudskými zárodkami a ľudskými pohlavnými bunkami, eutanáziu, klonovanie, sterilizáciu, úkony spojené s antikoncepciou a tiež nestanoví vykonávanie týchto činností ako podmienku potrebnú pre vznik alebo činnosť nemocnice alebo zdravotníckeho zariadenia zriadeného Katolíckou cirkvou alebo jej organizáciou.

Článok 5

Právo uplatňovať výhrady vo svedomí možno uplatniť podľa právneho poriadku Slovenskej republiky a v jeho medziach. Medze a spôsob uplatnenia upraví Slovenská republika tak, aby bola zachovaná podstata a zmysel práva uplatňovať výhrady vo svedomí.

Článok 6

(1) Konanie, ktoré je dôsledkom uplatnenia výhrady vo svedomí vylučuje právnu zodpovednosť osoby, ktorá uplatnila toto právo.
(2) Právo uplatňovať výhrady vo svedomí neoprávňuje ku konaniu vedúcemu k zneužitiu výhrady vo svedomí. Zneužitie výhrady vo svedomí nezbavuje právnej zodpovednosti. Uplatnenie výhrady vo svedomí nesmie ohroziť ľudský život a ľudské zdravie.

Článok 7

(1) Sporné otázky, týkajúce sa výkladu alebo vykonávania tejto zmluvy, budú zmluvné strany riešiť formou vzájomných konzultácií. Zmluvné strany si budú vzájomne poskytovať informácie týkajúce sa najmä oblastí jednotlivých činností, ktoré sú predmetom výhrady vo svedomí a informácie o návrhoch všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré upravujú výhrady vo svedomí.

(2) Na vykonanie tejto zmluvy zmluvné strany zriadia spoločnú komisiu, ktorá bude mať poradný charakter. Spoločná komisia bude mať paritné zloženie po troch zástupcoch z každej zmluvnej strany a bude sa schádzať najmenej dvakrát ročne alebo kedykoľvek, ak o to požiada jedna zo zmluvných strán. Úlohou spoločnej komisie bude najmä:

a) posudzovať oblasti a jednotlivé činnosti, ktoré sú predmetom výhrad vo svedomí,
b) predkladať pripomienky k návrhom všeobecne záväzných právnych predpisov a podnety na legislatívnu úpravu práva uplatňovať výhrady vo svedomí a na zabránenie jeho zneužívania,
c) vyhodnocovať uplatňovanie tejto zmluvy,
d) predkladať návrhy na zmeny a doplnky tejto zmluvy.

Článok 8

Táto zmluva sa môže meniť a dopĺňať o skutočnosti, ktoré nie sú obsahom tejto zmluvy na základe vzájomnej dohody zmluvných strán písomnou formou.

Článok 9

Táto zmluva sa uzatvára na neurčitý čas a jej platnosť sa skončí na základe dohody zmluvných strán alebo skončením platnosti základnej zmluvy.

Článok 10

Táto zmluva podlieha ratifikácii a nadobudne platnosť tridsiatym dňom po dni výmeny ratifikačných listín.
Dané v dňa v dvoch pôvodných vyhotoveniach, každé v slovenskom jazyku a talianskom jazyku, pričom obidve znenia sú rovnako rozhodujúce.


Za Slovenskú republiku:                                       Za Svätú stolicu:
- inkognito -
13.04.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet