Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Jadrová bezpečnosť: Ochrana zamestnancov a verejnosti pred škodlivým žiarením

Jadrová bezpečnosť: Ochrana zamestnancov a verejnosti pred škodlivým žiarením

Jadrová bezpečnosť: Ochrana zamestnancov a verejnosti pred škodlivým žiarením

Plénum Európskeho parlamentu schválilo 22. apríla správu o jadrovej bezpečnosti. Jadrové zariadenia by mali byť prevádzkované tak, aby sa dosiahli najvyššie štandardy bezpečnosti, ktoré sú možné vzhľadom na ekonomické a sociálne faktory. Poslanci podporili návrh smernice Rady o ustanovení spoločného rámca EÚ pre jadrovú bezpečnosť hlasovaním v pomere 511:116:36.


Navrhovaná smernica predpokladá vytvorenie spoločného rámca pre jadrovú bezpečnosť v Európskej únii. Členské štáty by mali ustanoviť a dodržiavať legislatívny a dozorný rámec pre riadenie bezpečnosti jadrových zariadení, ktorý bude založený na najlepších dostupných medzinárodných postupoch, uvádza sa v správe, ktorú v rámci konzultačného postupu schválil Parlament.
Pokiaľ ide o umiestnenie, konštrukčné riešenie, výstavbu, údržbu, prevádzku a vyraďovanie z prevádzky jadrových zariadení, členské štáty by mali uplatňovať príslušné časti bezpečnostných zásad Medzinárodnej agentúry pre jadrovú energiu (MAAE) a rešpektovať povinnosti vyplývajúce z Dohovoru o jadrovej bezpečnosti.
Členské štáty však môžu prijať aj prísnejšie bezpečnostné opatrenia, než aké sa ustanovujú v tejto smernici, uvádza sa v správe.

Ochrana pracovníkov a verejnosti pred škodlivým žiarením
Keďže bezpečnostné zásady MAAE sú iba odporúčaniami, ktoré nie sú záväzné, nemožno ich zaviesť do práva Spoločenstva iba prostredníctvom jednoduchého odkazu v navrhovanej smernici. Poslanci preto navrhujú, aby sa k smernici doplnila príloha obsahujúca základné bezpečnostné zásady.
Poslanci zdôrazňujú, že s cieľom chrániť pracovníkov a širokú verejnosť pred „škodlivými účinkami ionizujúceho žiarenia“, by mali byť jadrové zariadenia prevádzkované takým spôsobom, aby sa dosiahli najvyššie štandardy bezpečnosti, aké je možné reálne dosiahnuť vzhľadom na ekonomické a sociálne faktory.

Nezávislosť dozorných orgánov
Členské štáty musia podľa poslancov zaručiť „skutočnú nezávislosť“ národných orgánov zodpovedných z dozoru nad jadrovou bezpečnosťou:
  • tieto dozorné orgány musia byť právne a funkčne nezávislé od iných organizácií, najmä tých, ktorých úlohou je propagovať jadrové zariadenia, prevádzkovať ich alebo zdôvodňovať ich spoločenské prínosy,
  • nesmú byť vystavené nenáležitému vplyvu, ktorý by mohol ovplyvňovať rozhodovanie o otázkach bezpečnosti,
  • ich zamestnanci a riadiaci pracovníci musia konať nezávisle od akýchkoľvek trhových záujmov a nepožadovať alebo neprijímať pokyny od žiadneho vládneho alebo iného verejného alebo súkromného subjektu.
Najmenej každých 10 rokov sa musia vnútroštátne dozorné orgány podrobiť medzinárodnému partnerskému preskúmaniu s cieľom sústavne zlepšovať infraštruktúru dozoru, žiada návrh smernice.

Odobratie licencií pre nebezpečné jadrové elektrárne
Dozorné orgány majú vykonávať posudzovanie, vyšetrovanie a kontrolu bezpečnosti na jadrových zariadeniach. V prípade, ak nie je plne zaručená bezpečnosť, dozorný orgán by mal mať právomoc nariadiť pozastavenie prevádzky takéhoto jadrového zariadenia a odobrať prevádzkovú licenciu jadrovej elektrárni.
Vzhľadom na to, že ide o oblasť jadrovej bezpečnosti, ktorá patrí do kompetencie členských štátov, sa Parlament k navrhovanej legislatíve vyjadruje iba v rámci konzultačného postupu. To znamená, že na vstup nových pravidiel do platnosti bude potrebný jednomyseľný súhlas členských štátov v Rade.
EP má teda v tejto otázke len konzultačnú právomoc a jeho hlasovanie nie je pre Radu záväzné.
- Tlačové oddelenie EP - slovenský sektor -
22.04.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet