Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Rovnaké práva cestujúcich v námornej, autobusovej a autokarovej doprave

Rovnaké práva cestujúcich v námornej, autobusovej a autokarovej doprave

Rovnaké práva cestujúcich v námornej, autobusovej  a autokarovej doprave

Plénum Európskeho parlamentu schválilo 23. apríla 2009 dve nariadenia, ktoré prinášajú cestujúcim v autobusovej, autokarovej a námornej doprave podobné práva ako charta práv pre cestujúcich v leteckej doprave. Ide o zavedenie prísnejších pravidiel náhrady za meškanie alebo zrušenie spoja, platby v prípade nehôd a pomoc pre ľudí so zdravotným postihnutím.


Poslanci hlasovali v 1. čítaní (postup spolurozhodovania) o správe, ktorú predložila poslankyňa Gabriela ALBERTINI (EPP-ED, IT) pomerom hlasov 557:30:23 a o správe, ktorú predložil poslanec Michel TEYCHENNÉ (PES, FR) v pomere hlasov 587:8:19.

Náhrada škody v prípade meškania alebo zrušenia spoja
Námorní dopravcovia budú povinní poskytnúť cestujúcim informácie, ako aj náhradu škody v prípade, ak dôjde k prerušeniu cesty, a to nasledujúcim spôsobom:
  • 25 percent z ceny lístka, ak je meškanie pri príchode v rozpätí od jednej do dvoch hodín,
  • 50 percent z ceny lístka, ak meškanie pri príchode presiahne dve hodiny,
  • 100 percent z ceny lístka v prípade, že dopravca neposkytne náhradnú prepravu za primeraných podmienok, alebo informácie o alternatívnej doprave.
Dopravná spoločnosť musí poskytnúť cestujúcim v autobusovej a autokarovej doprave náhradný druh dopravy, ak meškanie pri odchode presiahne 2 hodiny. V prípade, že cestujúci nebude súhlasiť s navrhnutou náhradnou dopravou, musí dostať ako náhradu 100% ceny lístka.
Ak pri príchode mešká spoj viac ako 2 hodiny, cestujúci budú mať nárok na náhradu v hodnote 50% ceny lístka v tom prípade, keď je meškanie zapríčinené technickou poruchou spoja alebo vodičovou nedbanlivosťou.
V prípade, ak cestujúcim nebola poskytnutá náhradná doprava, autobusová alebo autokarová spoločnosť bude musieť zaplatiť náhradu vo výške 150 % z ceny lístka.  Cestujúci, ktorí sa rozhodnú využiť ponúknutú náhradnú dopravu, dostanú aj v tomto prípade náhradu 50 % z ceny lístka. Na tomto návrhu totiž poslanci nástojili.
Spoločnosti budú oslobodené od platenia náhrad v prípade, ak budú môcť dokázať, že meškanie alebo zrušenie spoja zapríčinili okolnosti, ktoré nesúviseli s ich prevádzkou, alebo ktorým sa nemohli vyhnúť alebo okolnosti, ktoré zapríčinil cestujúci svojou nedbalosťou.
Poslanci trvali na tom, aby boli autobusové a autokarové spoločnosti zodpovedné za prekročenie kapacity rezervácií a rovnako ako aj za meškanie a zrušenie spoja, ktoré presahuje 2 hodiny.

Preddavok odškodného v prípade úmrtia alebo nehody
Ak dôjde k zraneniu alebo k úmrtiu cestujúceho pri nehode autobusu alebo autokaru, dopravná spoločnosť je povinná zaplatiť do 15 dní preddavok odškodného vo výške úmernej k celkovej utrpenej škode. V prípade úmrtia nesmie byť preddavok nižší ako 21 000 eur.
S cieľom chrániť malé prepravné spoločnosti predložili poslanci pozmeňujúci návrh, podľa ktorého prepravca nenesie zodpovednosť, ak nehodu spôsobili okolnosti, ktoré nemohol ovplyvniť. Preddavok je splatný "pod podmienkou, že existuje dostatočne jasný dôkaz príčiny spôsobenej dopravným podnikom".

Vyššia moc
Berúc do úvahy špecifický charakter námornej a vnútrozemskej vodnej dopravy, poslanci stanovujú prípady tzv. vyššej moci, pri ktorých sa neuplatňujú pravidlá o odškodnení: extrémne prílivové a odlivové podmienky, silný vietor, extrémne vysoké vlny a tvorenie ľadu, ale taktiež znárodnenie, vládne sankcie, zablokovanie, embargo, pracovné spory a štrajky, výluky a prerušenie dodávky elektrickej energie.

Práva osôb so zdravotným postihnutím alebo zníženou pohyblivosťou
Cestujúcim so zníženou pohyblivosťou nemôže prepravca odoprieť vstup na loď, do autobusu alebo do autokaru okrem prípadov, keď by bola ohrozená ich bezpečnosť. Poslanci chcú týmto zabezpečiť, aby prepravcovia nemohli využiť postihnutie cestujúceho ako dôvod, pre ktorý ho nevpustia na palubu.
Ľudia so zdravotným postihnutím majú nárok na bezplatnú pomoc v prístavoch pod podmienkou, že ich prevádzkovateľ, predajca lístkov alebo cestovná kancelária sú  informovaní o potrebe poskytnutia pomoci v čase rezervácie alebo najneskôr 48 hodín pred nalodením. Personál námornej dopravnej spoločnosti musí mať k dispozícii primerané informácie, aby mohol takúto pomoc poskytnúť.
Poslanci EP pridali k návrhu Komisie klauzulu, v ktorej žiadajú prepravcov poskytnúť cestujúcim písomné potvrdenie o tom, že danú pomoc poskytnú.
Autobusoví a autokaroví dopravcovia musia zabezpečiť odbornú prípravu svojmu personálu, aby bol schopný primeraným spôsobom pomôcť ľudom so zdravotným postihnutím.
Prepravné spoločnosti budú musieť prispôsobiť paluby lodí, autobusov a autokarov pre asistenčné psy ako to navrhli poslanci Parlamentu.  

Výnimka pre mestskú a prímestskú dopravu
Poslanci sa dohodli na tom, že členské štáty EÚ musia mať možnosť oslobodiť mestskú a prímestskú námornú dopravu od požiadaviek nariadenia. Pre autobusovú a autokarovú dopravu odhlasovali poslanci výnimku pre mestskú, prímestskú a regionálnu dopravu vzhľadom na špecifický charakter týchto služieb, na ktoré sa zvyčajne vzťahuje zmluva o poskytovaní služieb vo verejnom záujme. Parlament trvá na skutočnosti, že špeciálne opatrenia na zabezpečenie práv cestujúcich pre tieto služby musia prijať jednotlivé členské štáty.
Keďže schvaľovanie správ spadá pod postup spolurozhodovania, je teraz na Rade EÚ, aby sa vyjadrila k návrhom prijatým EP. Ak s nimi bude súhlasiť, legislatíva bude definitívne schválená. Ak však Rada odmietne súhlasiť s pozmeňujúcimi návrhmi Parlamentu alebo k nim pridá svoje vlastné, celý text sa opäť vráti do Parlamentu v rámci druhého čítania.
- Tlačové oddelenie EP - slovenský sektor -
30.04.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet