Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Slovenské mestá zaplavia žlté ruže

Slovenské mestá zaplavia žlté ruže

Slovenské mestá zaplavia žlté ruže

Zajtra v sobotu 9. mája 2009 oslávime v siedmich slovenských mestách (Prešov, Lučenec, Rožňava, Brezno, Nitra, Prievidza a Bratislava) žltými ružami s európskou hviezdou Deň Európy. Túto akciu pripravuje Zastúpenie Európskej komisie v SR v spolupráci s novovytvorenými informačnými centrami Europe Direct, aby občanom priblížila ich prácu.


V centre každého mesta budú pracovníci informačných centier rozdávať občanom žlté ruže, ku ktorým bude pripnutá európska hviezda s kontaktnou adresou miestneho centra Europe Direct, ako aj s kontaktnými údajmi Zastúpenia Európskej komisie v SR. Ku každej ruži občania dostanú aj informačný leták o voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 6.júna 2009.

Vedúca Zastúpenia Európskej komisie v SR Andrea Elscheková-Matisová sa k akcii vyjadrila: "Som rada, že aj tento rok môžeme žltou ružou rozjasniť deň našich občanov a zároveň im pripomenúť, že informačné centrá Europe Direct sú tu pre nich v dvanástich slovenských mestách. Je to tiež príležitosť pozvať občanov na voľby do Európskeho parlamentu a umožniť im ovplyvniť ďalšie smerovanie Európskej únie."

Akcia prebehne od 9.00 hod v týchto slovenských mestách :

Prešov - námestie, od 10.00
Lučenec – námestie a pred hypermarketmi Prior a Hypernova, od 10.00
Rožňava – centrum, pred Tescom, sídlisko Juh, od 9.00
Brezno -  námestie a pred Tescom a Billou, od 10.00
Nitra –  pešia zóna a pred Tescom, od 10.00
Prievidza – námestie, od 9.00

Aj v centre Bratislavy budú občania obdarovaní 5000 žltými ružami s európskou hviezdou s kontaktnými informáciami o Zastúpení Európskej komisie v SR, Informačnej kancelárii Európskeho parlamentu a Informačnej sieti Europe Direct.

Prečo oslavujeme Deň Európy:  Deň Európy sa oslavuje v deň výročia vyhlásenia tzv. Schumanovej deklarácie - 9. mája 1950.  V tento deň v Paríži, na pozadí hrozby tretej svetovej vojny, ktorá rezonovala v celej Európe, francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman predniesol zástupcom medzinárodnej tlače deklaráciu vyzývajúcu Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske krajiny na to, aby spojili svoju výrobu uhlia a ocele ako "prvý konkrétny základ Európskej federácie". To, čo navrhoval, bolo vytvorenie nadnárodnej európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie uhoľného a oceliarskeho priemyslu, teda odvetví, ktoré boli v tom čase základom celej vojenskej moci. Na základe Schumanovej deklarácie bola medzi 6 európskymi štátmi (Francúzskom, Nemeckom, Talianskom, Holandskom, Belgickom a Luxemburskom) podpísaná 18. apríla 1951 Zmluva o založení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele.

Integrácia sa neskôr v roku 1957 podpisom Rímskych zmlúv ďalej rozvinula vznikom Európskeho hospodárskeho spoločenstva a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu. Vytvoril sa tak základ budúcej Európskej únie. Všetko sa teda začalo toho dňa. Preto sa počas milánskeho samitu popredných predstaviteľov EÚ v roku 1985 rozhodlo, že 9. máj bude "Dňom Európy". Robert Schuman sa považuje za jedného zo zakladateľov Európskej únie a stal sa aj prvým predsedom Európskeho parlamentu v rokoch 1958 - 1960.
- Lucia ŽILÁKOVÁ -
08.05.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet