Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Lepšia ochrana zvierat používaných na vedecké účely bez ohrozenia výskumu

Lepšia ochrana zvierat používaných na vedecké účely bez ohrozenia výskumu

Lepšia ochrana zvierat používaných na vedecké účely bez ohrozenia výskumu

Poslanci Európskeho parlamentu schválili 5. mája obmedzenia o používaní zvierat na vedecké účely bez dopadu na rozvoj výskumu. Z etických dôvodov bude obmedzené využívanie niektorých druhov zvierat pre vedecký výskum a bude tiež posilnená ich ochrana. Nebude však zabrzdený výskum, ktorý slúži na boj proti rôznym ochoreniam v Európe. Poslanci schválili návrh smernice v 1. čítaní pomerom hlasov 540:66:34.


Ročne sa v Európskej únii využíva na vedecké účely asi 12 miliónov zvierat. Tento počet by sa mal znížiť na minimum a všetkým plánovaným testom by malo predchádzať povinné etické preskúmanie. Je potrebné zohľadniť aj postoje verejnosti, hovorí text správy, ktorú vypracoval britský poslanec Neil PARISH (EPP-ED, UK).

Veľké druhy opíc môžu byť využívané iba na zachovanie svojho druhu
Poslanci jasne podporili zákaz využívať na vedecké účely veľké druhy opíc ako šimpanzy, gorily a orangutany, ktorým hrozí vyhynutie. Výnimkou môžu byť len experimenty, ktoré slúžia na zachovanie týchto druhov.
Niektoré časti správy, ktoré by výrazne obmedzili možnosti využívať primáty (ako napríklad opice makaky), by mohli poškodiť európsky výskum na úkor americkej a ázijskej konkurencie. Parlament preto smernicu pozmenil, aby bola vyváženejšia a umožnila napredovanie lekárskeho výskumu v EÚ. Zároveň však poslanci navrhli opatrenia na podporu alternatív k testovaniu zvierat.

Menej testovaných primátov bez ohrozenia boja proti vážnym ochoreniam
Poslanci odmietli návrh, aby bolo testovanie na primátoch (okrem človeka) obmedzené len na vedecké postupy, ktorých cieľom je liečiť život ohrozujúce alebo invalidizujúce klinické podmienky u ľudí. To by totiž vážne ohrozilo výskum takých chorôb, ako niektoré druhy rakoviny, sklerózy multiplex či Alzheimerovej choroby.
Správa pripomína, že iné európske a medzinárodné ustanovenia vyžadujú, aby boli niektoré lieky pred schválením testované na primátoch. Takéto testy by mali v lekárskom výskume pokračovať.

Koniec odchytávania zvierat v prírode, ale najskôr štúdia uskutočniteľnosti
Poslanci podporujú, aby sa ukončilo odchytávanie zvierat vo voľnej prírode a aby sa na testovanie využívali iba zvieratá druhej alebo staršej generácie chované v laboratóriách na vedecké účely. Názory na to, či je možné v blízkej budúcnosti získavať zvieratá iba z autonómnych kolónií primátov chovaných v zajatí, sa však rôznia. Poslanci preto žiadajú Európsku komisiu, aby najskôr vypracovala „štúdiu uskutočniteľnosti“, či by počet takto chovaných zvierat stačil na vedecké účely v EÚ. Presadzujú, aby sa uplatnilo 10-ročné prechodné obdobie, zatiaľ čo Komisia navrhovala len 7-ročné.

Jasnejšia definícia krutosti testov
Poslanci tiež schválili pozmeňujúce návrhy, ktoré presnejšie definujú tri stupne bolesti spôsobenej zvieratám pri testovaní: nulový až ľahký, mierny a krutý. S cieľom zabrániť opakovanému utrpeniu zvierat Komisia navrhovala, aby boli rovnaké zvieratá opakovane testované iba v prípadoch, keď bolesť dosiahla stupeň „nulový až ľahký“. Podľa poslancov by však takéto prísne pravidlo viedlo k tomu, že by sa na testovanie využíval ešte väčší počet zvierat, čo by bolo proti celkovému cieľu smernice. Navrhli preto, aby sa zvieratá mohli znovu použiť aj pri testoch, kde bolesť dosahuje stupeň „mierny“. Napríklad pri krvných odberoch alebo pri operáciách pod anestéziou.

Väčšie úsilie pri hľadaní alternatívnych spôsobov testovania
Jedným z kľúčových prvkov navrhovanej smernice je rozvoj alternatívnych metód testovania bez použitia zvierat. Podľa poslancov by sa mala rozšíriť oblasť pôsobnosti  Európskeho centra pre validáciu alternatívnych metód, a to o koordináciu a presadzovanie alternatív k pokusom na zvieratách.
Treba sa väčšmi zamerať na rozvoj, ako aj na presadzovanie alternatívnych metód. Poslanci dodávajú, že Komisia a členské štáty musia poskytnúť materiálnu podporu pre vývoj alternatívnych metód.

Viac transparentnosti bez zvyšovania administratívnej záťaže
Ďalší pozmeňovací návrh chce vymedziť požiadavky pre transparentnosť, najmä čo sa týka uskutočňovaných testov a žiada predchádzať administratívnej záťaži, ktorá by priniesla zvieratám iba malý úžitok.  
Poslanci žiadajú, aby bolo predbežné povolenie pre testovanie zvierat limitované iba na projekty, kde úroveň bolesti je "mierna" alebo "krutá" alebo ak sa to týka primátov.

Ďalšie kroky až po júnových voľbách do EP
Rokovania EP s Radou ministrov EÚ, ktoré by viedli k prípadnej dohode pred prvým čítaním, nebolo možné uskutočniť pre nedostatok času z dôvodu končiaceho sa legislatívneho obdobia. Rokovania s členskými štátmi EÚ a prípadné potvrdenie alebo zmena postoja EP preto ostane na novozvolených poslancoch. A tým aj uzatvorenie rokovaní o tejto smernici.
- Tlačové oddelenie EP - slovenský sektor -
08.05.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet