Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Aktivita našich poslancov v Európskom parlamente

Aktivita našich poslancov v Európskom parlamente

Aktivita našich poslancov v Európskom parlamente

Je to ako s knihou. Keď je dobrá, nemusí mať veľa strán, rozhoduje predsa kvalita. Ale pokiaľ má kniha 5 strán, je to v každom prípade o ničom, nech je tých 5 strán akokoľvek geniálnych. Presne tak to je aj s našimi Europoslancami. Nech sú ich vystúpenia tiež geniálne, pokiaľ ich je 10 za päť rokov, tak je to o ničom.

foto: Dánska europoslankyňa Hanne Dahl hlasuje v europarlamente počas zasadania v Štrasburgu


Stránka www.europarl.europa.eu poskytuje údaje o každom poslancovi jednotlivo. Neposkytuje však sumárne prehľady, čím je porovnanie medzi poslancami sťažené. Riešením je, že dáta skopírujete jednotlivo do spoločnej tabuľky a tu je výsledok:

















Zoberme si takého Sergeja Kozlíka. Za päť rokov má na konte 60 vystúpení, 3 otázky a 1 písomné stanovisko (k maďarským gardám). Inými slovami, raz za mesiac niečo povedal.

Taký Peter Šťastný povedal niečo len dvakrát za rok. K tomu mal päť stanovísk, v ktorých bol spravodajca, čiže jedno za rok. Byť v niečom spravodajca je síce náročnejšie, ako sa podpísať pod nejakú správu spolu s 50 ďalšími, ale predsa len raz za rok je slabučký výkon.

Až keď sa človek hlbšie zaoberá samotnými dokumentami, zistí, aká je tá Európska Únia hrozná zašíváreň. Napríklad taký Peter Baco. Za päť rokov mal 33 vystúpení, čiže jedno za dva mesiace a 6 otázok (z toho len 2 položil sám a zvyšné spolu s ďalšou stovkou ľudí). K tomu sa podpísal pod vyhlásenie k maďarským gardám (spolu s Kozlíkom a Belohorskou). Skrátka bieda.

Že sa to dá robiť aj inak, ukazujú poslankyne Pleštinská a Záborská. Napriek tomu, že s pani Záborskou v mnohých veciach nesúhlasím, nemôžem povedať, že by sa v Európskom parlamente zašívala. A Zita Pleštinská je u nás síce takmer neznáma, no v Európskom parlamente má vyše 300 vystúpení, k tomu je členkou v troch výboroch.

Aby ale bolo možné porovnať poslancov, je nutné dať rôznym aktivitám váhy. Predsa len nie je položenie otázky to isté, čo písomné stanovisko. Tieto váhy som pridal a nachádzajú sa v tomto excelovskom súbore. V ňom je možné váhy meniť, ale pri žiadnej kombinácii nebude Monika Beňová zrazu v prvej stovke:
















Spomedzi 765 hodnotených poslancov (celkovo ich je 785, ale 20 nie je hodnotených lebo sú príliš krátko v Európskom parlamente) máme 2 poslankyne aktívne, ďalších piatich poslancov, ktorí si povedzme obhája svoje peniaze a 7 poslancov, ktorí tam ani nemusia byť. Na poslednom mieste skončila Monika Beňová, ktorá momentálne bojuje na billboardoch s nadpisom "Smer proti kríze" - zjavne ničnerobením. Aj preto, že na každom štvrtom zasadnutí chýbala. Rovnako smiešne je vidieť Petra Šťastného na billboarde s nadpisom "S odvahou a nasadením". Desať vystúpení ročne - to je veru nasadenie. A odvaha k tomu. Odvaha je povedať na plné ústa, že Široký je eštebák, len to s Európskym parlamentom nijak nesúvisí.

Samozrejme všetci poslanci rovnako dostávajú približne 10 miliónov korún ročne, v týchto peniazoch je ich plat, asistenti, cestovné náhrady a pod.

Zaujímavé že ?

Nezabudnite sa teda poriadne rozmysliet komu dáte svoj hlas a najmä že voľby do EU sa uskutočnia sobotu 6.6.2009 teda zajtra.
- internet -
05.06.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet