Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > České predsedníctvo: úspechy vs. sklamania

České predsedníctvo: úspechy vs. sklamania

České predsedníctvo: úspechy vs. sklamania

Poslanci sa počas druhého dňa ustanovujúceho plenárneho zasadnutia siedmeho funkčného obdobia venovali hodnoteniu polročného českého predsedníctva. Diskusia sa zamerala na zmierňovanie dopadov globálnej hospodárskej krízy, energetickú bezpečnosť, jednotný postup členských štátov v oblasti externej politiky, ale aj zmene vlády uprostred predsedníctva.


Predseda českej vlády Jan FISCHER vo svojom hodnotení poukázal na aktuálnosť priorít, na ktoré sa české predsedníctvo v prvej polovici roka 2009 zameralo. Takzvané 3E, teda ekonomika, energetika a EÚ vo svete sú podľa neho témami aj do budúcnosti a vyjadril potešenie nad tým, že oblasť energetiky a zmierňovanie dopadov finančnej krízy zaradilo medzi svoje priority aj švédske predsedníctvo.
Český premiér vyzdvihol potrebu jednoty EÚ v ťažkých časoch, pričom zdôraznil, že v prvom polroku 2009 Únia v takejto skúške obstála. Okrem naplánovaných sa české predsedníctvo muselo zaoberať aj nečakanými udalosťami ako plynová kríza, či konflikt v Gaze. Praha sa však venovala aj inštitucionálnej reforme a po schválení Lisabonskej zmluvy oboma komorami českého parlamentu bola snaha predsedníctva o poskytnutie záruk Írsku korunovaná úspechom.
V oblasti ekonomiky sa podľa premiéra české predsedníctvo zameralo najmä zmierňovaniu dopadov globálnej hospodárskej krízy a to aj prostredníctvom plánu hospodárskej obnovy, opatrení v bankovom sektore, ako aj ráznym odmietnutím protekcionizmu.
Kríza, ktorou prešla energetika krajín EÚ začiatkom roku 2009 poukázala podľa premiéra na nevhodnosť ad hoc riešení a potrebu prijímania systematických opatrení. ČR v tejto oblasti vyvinula snahu o diverzifikáciu (južný koridor), venovala sa však aj zvyšovaniu energetickej účinnosti budov, či environmentálnej politike.
Jan Fischer uviedol postup v čase plynovej krízy ako príklad nevyhnutnosti jednotného postoja bloku 27 krajín. Kríza v Gaze podľa neho ukázala, že ak má Únia ambíciu stať sa silným medzinárodným hráčom, musí byť schopná konať spoločne.
Predseda Európskej komisie, José Manuel BARROSO vyjadril poďakovanie tímu premiéra Fischera, ako aj predchádzajúceho premiéra Topolánka za odvedenú prácu, pričom poukázal na symbolickosť českého predsedníctva, kedy Európskej rade predsedala po prvýkrát krajina, ktorá bola kedysi členom Varšavskej zmluvy.
Za úspechy českého predsedníctva považuje predseda EK opatrenia v oblasti finančných trhov, päťmiliardový balíček hospodárskej obnovy, fond na prispôsobenie sa globalizácii, či dodávky energií.
José Manuel Barroso vyzdvihol potrebu silnej, jednotnej Európy, ktorá sa chce chopiť svojho osudu a v ktorej sa solidarita a bezpečnosť nestratia. Vyzdvihol schválenie Lisabonskej zmluvy českým zákonodarným zborom a zdôraznil, že záruky poskytnuté Írsku predchádzajúcou Európskou radou umožnia Írom opakovanie referenda o danej zmluve.
 
V debate následne pokračovali predstavitelia jednotlivých politických skupín v Európskom parlamente.
Za skupinu Európskej ľudovej strany vystúpil poslanec Ádám KÓSA (EPP, HU), ktorý vyjadril hrdosť na to, že je prvým hluchonemým poslancom, ktorý môže na pôde EP komunikovať znakovou rečou. Podľa poslanca je to potvrdením toho, že aj ľudia so zdravotným postihnutím, ktorí tvoria menšinu môžu dosahovať výsledky. Následne sa venoval zákonu, ktorý prijala NRSR a ktorý obmedzuje právo národnostných menšín používať ich menšinový jazyk. Ako predstaviteľ hluchonemej menšiny tento akt odsúdil a vyhlásil, že chce vidieť Európu rovnosti príležitostí. Európa je o rozmanitosti, tolerancii a rovnosti príležitostí, dodal na záver.
Poslanec Libor ROUČEK (S&D, CZ) hodnotil postup českého predsedníctva v otázke plynovej krízy a energetickej bezpečnosti pozitívne. Očakávania však podľa poslanca neboli naplnené v oblasti riešení hospodárskej krízy a pripomenul kolegom výrok vtedajšieho českého premiéra a predsedu Európskej rady Mirka Topolánka na adresu hospodárskej politiky prezidenta USA Obamu. V závere poďakoval českým úradníkom a premiérovi Fisherovi, ktorý predsedníctvo podľa neho zachránil.
Alexander Graf LAMBSDORFF (ALDE, DE) ocenil úspešný zásah českého predsedníctva počas plynovej krízy a vyzdvihol české odmietnutie protekcionizmu. Podľa poslanca je to práve voľný trh a súťaž , ktoré vedú k prosperite a vyjadril ľútosť nad tým, že ČR ako nový člen musela napomenúť niektoré staré české štáty. Ocenil záruky poskytnuté Írsku, či dohodu ohľadom finančného dohľadu ako zásluhy premiéra Fischera.
Rebecca HARMS (Greens/EFA, DE) vyjadrila v súvislosti so zmierňovaním dopadov hospodárskej krízy ľútosť nad premrhaným časom, ktorý bol využitý iba na diskusiu, ktorej zatiaľ chýbajú reálne činy. V oblasti klimatických zmien je EÚ podľa poslankyne ešte ďaleko od toho, čo je nevyhnutné vykonať a jej plány nie sú dostatočne ambiciózne.
Jan ZAHRADIL (ECR, CZ) vo svojom vystúpení ocenil schopnosť novej českej vlády nadviazať na program tej pôvodnej a zachovať tak kontinuitu predsedníctva, ktoré bolo podľa poslanca vecné a orientované na výsledok. Slúži ako dôkaz toho, že aj nová a malá členská krajina sa môže zhostiť úlohy vedenia bloku 27 štátov.
Miroslav RANSDORF (GUE/NGL, CZ) vo svojom prejave ocenil premiéra Fishera, ktorý podľa neho zachránil české predsedníctvo ako človeka, ktorý odmieta klamať, je vecný a jedná s rozvahou.
Nigel FARAGE (EFD, UK) vyslovil kritiku smerom k ČR, ktorá podľa jeho slov schválila Lisabonskú zmluvu bez toho, aby o nej dala hlasovať ľudu. Poslanec vyhlásil, že záruky poskytnuté Írsku sú falošné a obvinil predsedu EK Barrosa, že neakceptuje výsledky slobodných referend. Vyjadril vieru v odmietnutie Lisabonskej zmluvy írskymi voličmi a ocenil skvelý prejav Václava Klausa v EP ako pravdivé zrkadlo poslancom samotným.
- Tlačové oddelenie EP - slovenský sektor -
16.07.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet