Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Slováci v roku 2009: ,,eurooptimizmus" pretrváva napriek obavám o budúcnosť

Slováci v roku 2009: ,,eurooptimizmus" pretrváva napriek obavám o budúcnosť

Slováci v roku 2009: ,,eurooptimizmus

Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre komunikáciu publikovalo ďalší zo série špeciálnych eurobarometrov, venovaný názorom Európanov na aktuálne dianie v EÚ a vo svete, ako aj ich postojom k európskym inštitúciám. Prieskum sa uskutočnil od 16. januára do 22. februára 2009.


Vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Andrea Elscheková-Matisová pri príležitosti publikovania prieskumu ,,Európania 2009" povedala: ,,Takmer vo všetkých krajinách EÚ došlo k dramatického zvýšeniu obáv z hospodárskej  situácie, hlavne z nezamestnanosti. Približne 8 z 10 opýtaných považujú svoju pracovnú a ekonomickú situáciu za zlú.  Slovensko nie je výnimkou. Negatívne vplyvy  hospodárskej krízy cítia naši obcania v každodennom živote a podpísali sa aj pod narastajúci strach z budúcnosti. Napriek nepriaznivej hospodárskej situácii sa náš dlhodobo pozitívny postoj k Európskej Únii nezmenil. Nadalej ostávame eurooptimistami, clenstvo v Európskej únii považujeme za prospešnú vec a vysoko dôverujeme jej inštitúciám."

Hodnotenie súcasnej situácie

Názory Slovákov na súcasnú ekonomickú a pracovnú situáciu, ako aj prognózy v tomto prieskume sa javia ako jedny z najviac pesimistických. Konkrétne u Slovákov došlo k nárastu o 4 percentuálne body (v porovnaní s prieskumom z jesene 2008) pri konštatovaní, že nie sú schopní splácat na konci mesiaca svoje úcty. Napriek miernemu nárastu to však nie je ani 50% opýtaných, kým napríklad v Madarsku neschopnost platit svoje úcty zaznamenalo až      64 % opýtaných. Slovensko patrí v prieskume ,,Európania 2009" medzi krajiny, ktorých osobné ocakávania na další rok (ekonomické, pracovné a celkové) sa nesú v negatívnom duchu. Podobne sú na tom aj Cesi, Rumuni, Lotyši a Litovcania. Tiež globálne ekonomické ocakávania sú u Slovákov najnižšie a až traja zo štyroch Slovákov ocakávajú zhoršenie aj v oblasti zamestnanosti, co je oproti minulému prieskumu dramatický pokles až o 56 percentuálnych bodov. Slováci sa teda velmi obávajú nezamestnanosti – až 59 % z nich vyslovilo vážne obavy, cím sa Slovensko zaradilo medzi clenské krajiny s najväcším nárastom obáv z nezamestnanosti v EÚ.  

Prognózy týkajúce sa európskeho hospodárstva sa javia o nieco lepšie v kandidátskych krajinách a nových clenských krajinách EÚ, ako v krajinách EÚ 15. Najvyššie pozitívne hodnotenia boli namerané v kandidátskej krajine – Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko (49%), nasledovalo Fínsko, Slovensko a Bulharsko (každá krajina 42%).

Vztah k Európskej únií

Celkovo, aj napriek horšiemu ekonomickému kontextu, obyvatelia Európskej únie ostali priaznivo naklonení clenstvu v EÚ. Slováci dokonca patria ku krajinám, ktoré clenstvo v EÚ najviac podporujú (na rozdiel od našich susedov Madarov a Rakúšanov, ktorí si v znacnej miere myslia, že clenstvo ich krajiny v EÚ je zlé). Až 79 % Slovákov zastáva názor, že z clenstva v EÚ profitujeme. Taktiež dve tretiny opýtaných vyjadrili podporu a dôveru EÚ, cím posunuli Slovensko na druhú priecku krajín EÚ. Oproti minulému prieskumu je to však aj tak mierny pokles.

Co sa týka obrazu Európskej únie, vyše polovica Slovákov má o EÚ pozitívny obraz, co je oproti jesennému prieskumu nárast o 3 percentuálne body. Dôvera európskym inštitúciám je na Slovensku tiež vysoká – spolu s Belgickom sme obsadili prvú priecku dôvery Európskemu parlamentu a tretiu priecku dôvery Európskej komisii, ako aj Európskej centrálnej banke. Dôležitým faktom je, že 54 % Slovákov verí, že Európska únia zohráva v našej krajine dôležitú úlohu.

Zaujímavým postrehom z prieskumu je, že až 46 % Slovákov za najdôležitejšie záležitosti v súcasnosti považuje energetické otázky a 38 % sociálne a zdravotnícke otázky.

Na otázku, ktorým informacným médiám Európania najviac dôverujú, prieskum poukázal, že Slováci najviac dôverujú televízii - 73%, rozhlasovému vysielaniu 38% a tlaceným médiám 35%.  

- Luba Mihaleje-Hromkova -
27.07.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet