Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Reforma vinohradnictva - od dnes

Reforma vinohradnictva - od dnes

Reforma vinohradnictva - od dnes

Posledná fáza reformy sektora vinohradníctva a vinárstva Európskej únie schválená ministrami poľnohospodárstva v decembri 2007 nadobúda účinnosť 1. augusta 2009. Táto rozsiahla reforma, ktorej prvá fáza sa realizovala od 1. augusta minulého roka, by mala vytvoriť rovnováhu na trhu s vínom, postupne by sa mali prestať využívať nehospodárne a nákladné intervenčné opatrenia na trhu a mala by umožniť, aby sa rozpočet využíval na pozitívnejšie, proaktívnejšie opatrenia, ktoré zvýšia konkurencieschopnosť európskych vín.


Reformou sa zavádza rýchla reštrukturalizácia sektora vinohradníctva a vinárstva tým, že zahŕňa trojročný režim klčovania s cieľom poskytnúť alternatívu nekonkurencieschopným výrobcom a odstrániť z trhu prebytočné víno. Dotácie na krízovú destiláciu a destiláciu konzumného liehu sa postupne prestanú využívať, pričom prostriedky vyčlenené z vnútroštátnych finančných balíkov bude možné používať na opatrenia ako napr. na propagáciu vína na trhoch v tretích krajinách, reštrukturalizáciu a investovanie do modernizácie viníc a pivníc. Reforma prispeje k ochrane životného prostredia vo vinohradníckych regiónoch, zachovaniu tradičných a dlhodobo osvedčených postupov zabezpečovania kvality a zjednodušeniu pravidiel označovania, a to v prospech výrobcov, ako aj konzumentov vína. Na úrovni EÚ sa od 1. januára 2016 zruší aj reštriktívny systém výsadbových práv s tým, že členské štáty si ho budú môcť zachovať podľa vlastného uváženia do decembra 2018.

Mariann Fischerová Boelová, komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, vyhlásila:  „Členské štáty a výrobcovia majú výnimočnú príležitosť čo najlepšie využiť nový režim v oblasti vinohradníctva a vinárstva, aby posilnili medzinárodnú povesť výnimočnej kvality európskych vín. Som úprimne presvedčená o tom, že to predstavuje medzník v histórii nášho sektora vinohradníctva a vinárstva. Musím však členské štáty vyzvať, aby sa poponáhľali pri využívaní nových finančných prostriedkov, ktoré majú k dispozícii. Peniaze z vnútroštátnych zdrojov treba využiť do 15. októbra, inak vyjdú navnivoč.“

Táto druhá fáza reformy zahŕňa tri súbory pravidiel týkajúce sa

  • chránených označení pôvodu (CHOP) a chránených zemepisných označení (CHZO), tradičných pojmov, označovania a prezentácie vína
  • postupov výroby vína a
  • vinohradníckeho registra, povinného nahlasovania a zhromažďovania informácií na monitorovanie trhu s vínom, dokumentov priložených k zásielkam vinárskych výrobkov a vedenia registrov v sektore vinohradníctva a vinárstva.

      Nové pravidlá označovania a prezentácie zlepšia komunikáciu so spotrebiteľom. Pokiaľ ide o CHOP/CHZO a tradičné pojmy, nariadenie stanovuje pravidlá ich ochrany. Nariadenie obsahuje aj postupy posudzovania žiadostí o ochranu, podávania námietok a ich zrušenia alebo zmeny. Právne predpisy zabezpečujú ochranu dlhodobo osvedčených postupov zabezpečovania kvality na vnútroštátnej úrovni. Aj na určité tradičné pojmy a tvary fliaš sa bude môcť naďalej vzťahovať ochrana. Označiť ročník a odrodu viniča bude teraz možné pri vínach bez CHOP/CHZO.

      Prijaté nariadenie o postupoch výroby vína zabezpečuje ochranu najlepších tradícií výroby vína v Spoločenstve a vytvára možnosti pre vstup inovácií.

      Postup osvojovania si nových postupov výroby vína a vykonávania zmien existujúcich technológií sa stal pružnejším. Komisia teraz prevzala zodpovednosť od Rady za vyhodnocovanie zoznamu postupov výroby vína, ktorý schválila Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV), okrem obohacovania a zvyšovania obsahu kyselín, a tieto postupy pridá v prípade potreby do zoznamu schválených technológií EÚ.

      Prvá fáza reformy sektora vinohradníctva a vinárstva už prebehla. Týka sa vnútroštátnych programov podpory s využitím vnútroštátnych finančných balíkov, obchodu s tretími krajinami, výrobných kapacít vrátane režimu klčovania a kontrol v sektore vinohradníctva a vinárstva.

      Finančné prostriedky vyčlenené na rok 2009 z vnútroštátnych zdrojov, ktoré nebudú vyplatené do 15. októbra, vyjdú navnivoč. Doposiaľ bolo vyplatených iba o niečo viac ako 30 % finančných prostriedkov vyčlenených na tento rok. Európske finančné prostriedky sú vyčlenené pre každú vyrábajúcu krajinu EÚ s cieľom umožniť financovanie opatrení zodpovedajúcich miestnym potrebám. Členské štáty si môžu vybrať z týchto opatrení:
  • režim jednotnej platby (priame platby výrobcom), propagácia na trhoch tretích krajín, zelený zber, vzájomné fondy, poistenie úrody a investície;
  • reštrukturalizácia a konverzia vinohradov, destilácia vedľajších produktov, destilácia konzumného liehu, krízová destilácia a pomoc na používanie zahusteného hroznového muštu; podpora na destiláciu konzumného liehu, krízovú destiláciu a na používanie zahusteného hroznového muštu môže byť poskytnutá z vnútroštátnych zdrojov najneskôr do 31. júla 2012.

Rozpočet vyčlenený na podporu opatrení sa z roka na rok zvyšuje z pôvodných 794 miliónov EUR v roku 2009 na 1,231 miliardy EUR v roku 2013.

Dobrovoľný režim klčovania je naplánovaný na tri roky a vzťahuje sa na celkovú oblasť s orientačnou plochou 175 000 hektárov. Pridelené finančné prostriedky na opatrenia v oblasti klčovania v období rokov 2009 až 2011 sú vo výške 464 miliónov, 334 miliónov a 276 miliónov EUR. Z dôvodu nadmerného záujmu boli v tomto roku uprednostnení tí výrobcovia, ktorí vyklčujú celý svoj vinohrad, a potom tí, ktorí majú nad 55 rokov.

&

Slovenskí vinári protestujú proti všetkým bodom reformy

Podľa výkonnej riaditeľky Zväzu výrobcov hrozna a vína na Slovensku Jaroslavy Pátkovej reforma nedostatky nerieši, ale likviduje severnejšie vinárske oblasti.

&

Vinári varujú úniu pred miešaním vína

Podľa predsedu Zväzu vinohradníkov Slovenska Igora Mancela je právna norma navrhovaná Bruselom barbarským krokom, ktorý spôsobí predovšetkým chaos v označovaní vína. „Zákazníci nebudú vedieť dobre rozlíšiť medzi vínami vyrobenými klasickou metódou a zmiešavaním.

Pravé ružové víno produkuje u nás čoraz viac vinárskych podnikov a objem jeho predaja prudko stúpa,“ tvrdí Mancel. Slovenskí vinári sa preto v štruktúrach EÚ snažili presadiť kompromis, ktorý by označenie Rosé umožnil používať len pri vínach vyrobených klasickou metódou. „Táto snaha zatiaľ nebola príliš úspešná, nová legislatíva by mala vstúpiť do platnosti začiatkom augusta,“ dodáva predseda.


Tlak lobistov
Podľa Petra Hadzuša z firmy JM Vinárstvo Doľany ide v tomto prípade predovšetkým o tvrdý lobistický tlak veľkých producentov vína, ktorí sa takýmto spôsobom snažia zbaviť prebytkov. „Naša firma určite zostane výlučne pri klasických technológiách,“ dodáva. Podobný postoj má i obchodný riaditeľ Vinárskych závodov Topoľčianky Milan Solár, podľa ktorého sa im klasické metódy výroby ružového vína osvedčili a o žiadnom mixovaní červeného a bieleho ani neuvažujú. Dokazuje to i nedávny úspech ich vína Cabernet Sauvignom rosé, ktoré získalo cenu na prestížnej výstave vín v Paríži. „Na toto víno máme mimoriadne dobré ohlasy a už sa nám ozývajú prví záujemcovia z Francúzska, ktorí by ho do tejto vinárskej veľmoci chceli dovážať,“ tvrdí Solár.


&

Vinohradníkom a vinárom hrozí kríza

Slovenské vinohradníctvo a vinárstvo bude v priebehu krátkeho času čeliť vážnej skúške. Podľa predsedu Zväzu vinohradníkov Slovenska (ZVS) Igora Mancela sa dá hovoriť o kríze.

"Predbežné prepočty a diskusie o cenách hrozna naznačujú, že v mnohých prípadoch sa vinohradníkom nevrátia ani vložené náklady a nad ďalším osudom veľkého počtu pestovateľských plôch visí otáznik," konštatoval s tým, že slovenské vinohradníctvo i vinárstvo už raz krízovým stavom prešlo, a to v 90. rokoch. Dôsledky sa vtedy prejavili v podobe polovičných výmer vinohradov a v rade bankrotov významných vinárskych podnikov. Dnešná situácia je podľa neho podobná i odlišná, ale v každom prípade nebezpečnejšia.
- Lubomira.HROMKOVA@ec.europa.eu & redakcia -
01.08.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet