Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Inauguračný prejav predsedu EP Jerzyho Buzeka

Inauguračný prejav predsedu EP Jerzyho Buzeka

Inauguračný prejav predsedu EP Jerzyho Buzeka

Jerzy Buzek, prvý predseda EP z regiónu strednej a východnej Európy, považuje za najvážnejšiu výzvu EÚ finančnú krízu. V inauguračnom prejave, ktorý predniesol v
utorok 15. septembra, vyzdvihol tiež potrebu spoločnej energetickej politiky a otvorenosti Parlamentu, aby občania "vedeli, koho si zvolili".


Finančná kríza a imigrácia
V úvode svojho inauguračného prejavu sa predseda EP zameral na aktuálne výzvy, pred ktorými Európa stojí. V prvom rade je to hospodárska kríza. EÚ by podľa Buzeka mala byť v tejto otázke jednotná a spoločne odolať návrhom protekcionizmu. Dôležité je zamerať sa aj na sociálny dopad krízy: "Keď tí najzraniteľnejší sú na okraji, skutočné spoločenstvo solidarity neexistuje".
Buzek sa tiež zastal imigrantov, ktorí "vždy prinášali Európe výhody" avšak podčiarkol, aby sa zároveň v novom prostredí integrovali. Predseda EP by tiež  privítal väčšie zapojenie žien do trhu práce. "Nemôžeme prekonať krízu bez obrovského potenciálu a hospodárskeho, intelektuálneho a tvorivého príspevku žien," dodal.
 
Energetika a zahraničné vzťahy
Jednou z výziev je aj energetická politika. "Európania nemusia rozumieť geopolitike, no rozumejú, ak nefunguje kúrenie," zdôraznil predseda EP. Navrhol preto spoločný postup krajín EÚ v energetickej oblasti a viac investícií do obnoviteľných zdrojov energie.
Buzek by ďalej chcel lepšie využívať najmodernejšie technológie pre komunikáciu s občanmi. Činnosť Parlamentu by tak mala byť viditeľnejšia na internete.
V otázke zahraničnej politiky je podľa jeho slov potrebné budovať vzťahy s juhovýchodnou Európu, ale aj Ruskom a Čínou. Dôležité je však pamätať na ľudské práva, právny štát a demokraciu. Buzek tiež vyzdvihol úspešné rozširovanie EÚ, pričom bližšie k členstvu EÚ má dnes podľa neho Chorvátsko a snáď aj Island.
Predseda Parlamentu sa tiež dotkol slovensko-maďarského sporu o právach menšín a používaní jazyka a ponúkol sa do úlohy sprostredkovateľa.

Reakcie poslancov
Reakcie politických skupín sa dotkli viacerých bodov prejavu. Šéf ľudovcov Joseph Daul je presvedčený, že Európanom a európskym občanom "musíme lepšie vysvetliť, čo je v stávke".
Líder Aliancie socialistov a demokratov Martin Schulz pripomenul, že Buzek preberá funkciu predsedu EP v ťažkých časoch. "Po prvýkrát sme svedkami toho, že proeurópsky konsenzus je v Parlamente ohrozený".
Guy Verfostadt za frakciu liberálov vidí v Buzekovi šancu splniť tri ciele: "Dať európskym občanom viac priestoru, aby ich bolo lepšie počuť, zabezpečiť viac demokracie a európskej integrácie".
Rebecca Harms za skupinu Zelení/Európska slobodná aliancia varovala pred dopadmi finančnej krízy, ktoré sťažia vyrovnávanie západnej a východnej časti EÚ.
Zástupca Európskych  konzervatívcov a reformistov Michał Kamiński je presvedčený, že zvolenie Buzeka do funkcie predsedu EP je historickým okamihom. "Hoci sa naše názory líšia, sme schopní dosiahnuť kompromis," uviedol pred poslancami.
Väčšiu otvorenosť a transparentnosť Parlamentu zas požaduje Eva Britt Svensson z Konfederatívnej skupiny zjednotenej ľavice. "Ak sa členovia tohto parlamentu necítia zapojení do parlamentnej práce, ako môžeme očakávať od občanov, že sa budú cítiť zapojení?," apelovala švédska poslankyňa.
Francesco Enrico Speroni v mene frakcie Európa slobody a demokracie požaduje pre Parlament právo navrhovať európske zákony: "Neustále píšeme uznesenia, podpisujeme písomné vyhlásenia, ktoré však nie sú následne rozpracované."

Čo si myslíte o prejave?
Predseda EP Jerzy Buzek zároveň otvoril k svojmu prejavu diskusiu na Facebooku.
Komentár k jeho slovám môžete zanechať na nižšie uvedenom odkaze.

Jerzy Buzek online

- Tlačové oddelenie EP - slovenský sektor -
16.09.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet