Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Slováci hodnotia EÚ pozitívne, ale boja sa o prácu a ekonomiku

Slováci hodnotia EÚ pozitívne, ale boja sa o prácu a ekonomiku

Slováci hodnotia EÚ pozitívne, ale boja sa o prácu a ekonomiku

V dňoch 13. -30. júna tohto roku sa uskutočnil v poradí už desiaty prieskum verejnej mienky od vstupu Slovenska do Európskej únie – tzv. štandardný Eurobarometer č. 71.


Tradične sa zaoberal názormi obyvateľstva na aktuálne otázky európskej politiky, dôverou v národné ako aj európske inštitúcie, no venoval sa aj zahraničnej politike Európskej únie, otázke ľudských práv vo svete, či budúcnosti európskej integrácie. Na otázky Eurobarometra odpovedalo 1065 respondentov. Slováci z neho vzišli ako tí, čo najviac z celej Európskej únie dôverujú európskym inštitúciám a členstvo v EÚ považujú za dobrú vec – so 66 % je to najvyššie percento Slovenska od jeho vstupu do Európskej únie.

Čo sa týka hodnotenia ekonomiky väčšina občanov SR (61%) považuje stav európskej ekonomiky za  zlý. Slovákov pritom ešte možno považovať za pozitívne naladených optimistov, keďže v priemere EÚ27 má rovnaký názor až 68% občanov. Ešte negatívnejšie Slováci hodnotili stav domácej ekonomiky (79%).

Obdobné nálady obyvateľstva prevládali aj pri  hodnotení zamestnanosti. Kým na jeseň 2008 považovalo stav zamestnanosti na Slovensku za dobrý 33% slovenských občanov, na jar 2009 to bolo už iba 9%. Až 88% slovenských občanov považovalo stav zamestnanosti na Slovensku za zlý. Negatívne sú aj prognózy Slovákov do budúcnosti. Kým na jeseň 2008 očakávala zhoršenie možnosti zamestnania na Slovensku iba tretina Slovákov, na jar 2009 to bolo už viac ako polovica slovenských občanov.

Prekvapujúco, Slováci sa menej obávajú o vlastnú finančnú situáciu alebo situáciu v zamestnaní. Väčšina občanov SR ako aj väčšina občanov EÚ27 ani neočakáva v nasledujúcich dvanástich mesiacoch žiadnu zmenu pokiaľ ide o ich osobnú situáciu ohľadom zamestnania.

Dva najdôležitejšie problémy, ktorým musí Slovensko v súčasnosti čeliť, sú podľa jeho občanov nezamestnanosť a ekonomická situácia. Nezamestnanosť považuje za najzávažnejší problém Slovenska 60% slovenských občanov a ekonomickú situáciu 52% občanov. Úplne opačný vývoj bol v uplynulom období vo vnímaní rastúcich cien/inflácie. Od jari 2007 do jesene 2008 rástol počet slovenských občanov, ktorí túto oblasť považovali za jeden z najdôležitejších domácich problémov, z 19% až na 46%, na jar 2009 však ich počet prudko klesol na 21%. K uvedenému pravdepodobne prispelo aj zavedenie eura na Slovensku od 1. januára 2009, ktoré napriek obavám časti verejnosti neviedlo k badateľnému nárastu cien v prvom polroku 2009.

Dôvera k domácim inštitúciám sa výrazne neodlišuje o celoeurópskeho priemeru. Kým v EÚ27 dôveruje národnému parlamentu 35% občanov, na Slovensku je to 37%. Najväčší rozdiel medzi Slovenskom a európskym priemerom je však v dôvere k súdnemu a právnemu systému. Kým v EÚ27 mu dôveruje takmer polovica (48%) občanov, na Slovensku to nie je ani tretina (30%) občanov.

V kontraste s prevládajúcou nedôverou k domácim inštitúciám, na Slovensku prevláda vysoká dôvera k EÚ a jej inštitúciám. Európskej únii dôveruje 65% slovenských občanov, čo našu krajinu radí na druhé miesto v rebríčku dôvery k EÚ (spolu s Rumunskom), hneď za Estónsko (68%) a pred Bulharsko (63%). Najdôveryhodnejšou inštitúciou EÚ zostáva naďalej Európsky parlament, ktorému dôveruje 67% slovenských občanov, čo je o 19 % viac ako je priemer EÚ27. Slovensko je zároveň zo všetkých členských krajín EÚ krajinou s najvyššou mierou dôvery k EP pred Belgickom (65%) a Maltou (64%). Európskej komisii dôveruje na Slovensku len o niečo menej občanov ako Európskemu parlamentu - 61% občanov, čo je až o 17 % viac ako je európsky priemer. Slovensko je tak krajinou s druhou najvyššou mierou dôvery k EK hneď po Belgicku (62%) a pred Estónskom (60%).

Členstvo Slovenska v Európskej únii považuje za dobrú vec 66% občanov, čo je o 13 % viac ako je priemer EÚ27. Je to zároveň najvyššie percento od vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie v roku 2004. Drvivá väčšina slovenských občanov, až 80% (o 24 % viac ako je priemer EÚ27) si myslí, že Slovensko má výhody zo vstupu do Európskej únie. Slovensko sa tak dostalo na čelo rebríčka krajín EÚ v tomto ukazovateli pred Írskom a Estónskom. Vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Andrea Elscheková – Matisová: ,,Naši občania dávajú EÚ po piatich rokoch členstva vynikajúce vysvedčenie. Prieskum potvrdil pozitívny vzťah našich občanov k EÚ, jej inštitúciám a silnú podporu nášmu členstvu v nej. Aj napriek hospodárskej kríze a situácii v oblasti zamestnanosti si Slováci uvedomujú, že z členstva v Európskej únii máme výhody. Pre väčšinu Slovákov znamená Európska únia najmä slobodu cestovať, študovať, pracovať a polovica ju vníma cez spoločnú menu euro. Je tiež potešiteľné, že rastie počet tých, ktorí si myslia, že rozumejú ako Únia funguje. Verím, že  uvedené výsledky Eurobarometra sa v ďalšom období prejavia aj v aktívnej občianskej  účasti na tvorbe a smerovaní európskeho projektu.“  

Slovenskí občania, v porovnaní s európskym priemerom, si vo väčšej miere myslia, že rozumejú ako funguje Európska únia. Taktiež si väčšina (56%) Slovákov myslí, že záujmy ich krajiny sú v EÚ brané do úvahy, kým v celoeurópskom priemere je to iba 44%. Slováci, podobne ako občania EÚ27, sú naklonení tomu, aby sa vo viacerých oblastiach robilo viac rozhodnutí na európskej úrovni.

Pri hodnotení vzťahu EÚ a globalizácie väčšina slovenských občanov, až 57%, rozhodne súhlasí alebo skôr súhlasí s tým, že EÚ pomáha chrániť európskych občanov pred negatívnymi vplyvmi globalizácie. Slovenskí občania tiež pri riešení krízy najviac dôverujú práve EÚ. Až 31% občanov SR (o 10 % viac ako je priemer EÚ27) považuje EÚ za aktéra, ktorý je schopný prijať najefektívnejšie opatrenia proti následkom finančnej a hospodárskej krízy. Slováci tiež viac, než je priemer EÚ27, veria v to, že EÚ má dostatočnú silu a nástroje na to, aby v svetovej ekonomike obhájila svoje hospodárske záujmy. Rozhodne s tým súhlasí a skôr s tým súhlasí až 78% slovenských občanov, čo je o 12 % viac ako je celoeurópsky priemer.

Slováci, podobne ako občania EÚ27, sa najviac prikláňajú k tomu, že pre zahraničnú politiku Európskej únie by mali byť najdôležitejšie oblasti ekonomických a sociálnych práv, boja proti obchodovaniu s ľuďmi a práva detí. Rozdiel je však v poradí a v dôraze na jednotlivé problematické oblasti. Kým v celoeurópskom priemere najviac občanov za prioritu označilo práva detí, na Slovensku to boli ekonomické a sociálne práva.

Slovensko patrí v rámci Európskej únie ku krajinám, ktorých občania podporujú aj ďalšie rozširovanie Európskej únie. Až dve tretiny občanov (66%) sú za ďalšie rozšírenie EÚ o nové krajiny v budúcich rokoch, zatiaľ čo v celej EÚ27 je to menej ako polovica (43%).

Čo sa týka priorít EÚ, najväčšia časť občanov SR by si priala, aby sa EÚ zamerala na energetické otázky a až potom na ekonomické a sociálne otázky. Dôraz na energetiku (38% respondentov, čo je dvojnásobok priemeru EÚ27) má svoje korene nepochybne v energetickej kríze, ktorej Slovensko spolu s niektorými ďalšími novými členskými krajinami EÚ muselo čeliť na začiatku tohto roka.

Info: http://ec.europa.eu/slovensko/news/eurobarometer_71_sk.htm


- Luba Mihaleje Hromková -
21.09.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet