Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Poslanci hovorili o výsledkoch lisabonského summitu a novej zmluve pre EÚ

Poslanci hovorili o výsledkoch lisabonského summitu a novej zmluve pre EÚ

Poslanci hovorili o výsledkoch lisabonského summitu a novej zmluve pre EÚ

Poslanci Európskeho parlamentu diskutovali so zástupcami Rady a Európskej komisie o úspešných výsledkoch neformálneho summitu, ktorý sa konal 18. - 19. októbra v Lisabone. Predstavitelia štátov a vlád sa na ňom dohodli na uzatvorení reformnej zmluvy, nahradzujúcej projekt európskej Ústavy. Reformná zmluva bude oficiálne podpísaná 13. decembra.


Ako prvý vystúpil v rámci rozpravy predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert PŐTTERING, ktorý sa vyjadril k mediálne rozoberanej téme nového zloženia Európskeho parlamentu, o ktorom bolo tiež rozhodnuté počas lisabonského summitu. Podľa dohody predstaviteľov členských krajín Únie bude mať EP od volieb v roku 2009 nový počet 751 europoslancov, vrátane predsedu EP. Niektoré médiá uverejnili špekulácie o tom, že nové zloženie by zobralo hlasovacie právo predsedovi Parlamentu, Hans-Gert PŐTTERING však túto nesprávnu informáciu dementoval. Ako vysvetlil, hlasovacie práva predsedu EP na summite nikto nespochybnil. "Predsedovi EP nikto nemôže odňať hlasovacie právo a Európska rada sa o to ani nesnažila. Hovorím to teraz a oficiálne", uviedol na túto tému.
Po ňom vystúpili predseda vlády Portugalskej republiky José SÓCRATES a predseda Európskej komisie José Manuel BARROSO a následne sa k slovu dostali predsedovia jednotlivých politických skupín.
Predseda Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov) a Európskych demokratov Joseph DAUL (EPP-ED, FR) za svoju skupinu vyjadril spokojnosť s výsledkami summitu a v súvislosti s dosiahnutou dohodou o novej reformnej zmluve uviedol, že Európska únia ňou získava nástroje potrebné na to, aby úspešne čelila výzvam 21. storočia. "Viacerí z nás by síce uprednostnili oveľa ambicióznejší text, no napriek tomu sme spokojní", informoval a dodal, že teraz je potrebné začať občanom dôkladne vysvetľovať, čo nová zmluva prináša a čo znamenajú jej pojmy. "Európa konečne môže prejsť od diskusií k činom", dodal vo svojom príspevku.
Martin SCHULZ (PES, DE), predseda Socialistickej skupiny v Európskom parlamente vysoko ocenil výsledok summitu, ako aj prácu portugalského predsedníctva, a zopakoval slová svojho predrečníka, že EÚ získala právny rámec, aby pristúpila k riešeniu obrovských výziev. Odporcom novej zmluvy, "ktorí kričia, že je to to isté, ako ústava" odkázal, že zrejme nečítali ani jeden z týchto dvoch textov.
Za Skupinu Aliancia liberálov a demokratov vystúpil Graham WATSON (ALDE, UK), ktorý taktiež novú zmluvu uvítal, no dodal, že ho mrzí, že nie je trochu jednoduchšia. Napriek tomu však podľa neho ide o konsenzus, ktorý je pre Európu dobrý, hoci kritizoval veľké množstvo výnimiek vyjednaných pre niektoré členské krajiny. Reformná zmluva podľa jeho slov však napriek tomu "pomôže otočiť egoizmus na novú vieru".
Brian CROWLEY (UEN, IE) za Skupinu Únie za Európu národov vyzval, aby bolo občanom teraz jasne vysvetlené, čo je obsahom novej zmluvy a uviedol, že v Írsku bude k tejto zmluve uskutočnené referendum.
Monica FRASSONI (Greens/EFA, IT) zo Skupiny zelených/Európskej slobodnej aliancie ocenila nájdenie zhody na lisabonskom summite a informovala, že jej skupina bude rada, ak bude reformná zmluva schválená, zdôraznila však zároveň, že Zelení boli oveľa viac naklonení pôvodnému návrhu Ústavnej zmluvy a novú zmluvu považujú v porovnaní s Ústavou "za krok späť".
Francis WURTZ (GUE/NGL, FR) z Konfederatívnej skupiny Európskej zjednotenej ľavice - Nordickej zelenej ľavice poznamenal, že "ak by členovia Rady a Komisie otvorili v Lisabone okno, boli by možno počuli hlasy občanov protestujúcich proti novej zmluve". Politici by podľa neho mali ľuďom vysvetľovať, o čo v novom dokumente ide a uvedomiť si, že naozaj dôležité problémy, ktoré európsky občanov trápia, neboli vyriešené.
V mene Skupiny nezávislosť/demokracia vystúpil poslanec Nigel FARAGE (IND/DEM, UK), ktorý ostro kritizoval vyjednanú zmluvu a uviedol, že ide iba o "snahu predať ľuďom inak zabalenú ústavu", čo označil za "nechutné". Vyslovil tiež nádej, že "Westminster dá ľuďom vo Veľkej Británii možnosť referenda".
Marine LE PEN (ITS, FR) zo skupiny Identita, tradícia a suverenita bol k novému dokumentu taktiež veľmi kritický a uviedol, že "ide o snahu presvedčiť ľudí, že tento text nemá s Ústavou nič spoločné, len preto, aby sa Európa vyhla referendám". Referendum by sa podľa neho malo uskutočniť v každej krajine a začať by sa malo Francúzskom a Holandskom.
V rámci času prideleného nezaradeným europoslancom vystúpila slovenská europoslankyňa Irena BELOHORSKÁ (NA, SK), ktorá plne podporila reformný proces a novú zmluvu, a uviedla, že ak má byť Európska únia hodnoverná, musí svojim občanom garantovať ľudské práva a základné slobody, ktoré sú zahrnuté aj v preambule a v článkoch tejto zmluvy. Podľa jej slov ju však veľmi mrzí, že zahrnutie Charty základných práv bolo ako súčasť zmluvy odmietnuté. "Zámerne tento negatívny fakt zovšeobecňujem, pretože mojim cieľom nie je ukázať prstom na jednotlivé členské štáty s odmietavým postojom k tejto závažnej otázke", uviedla a dodala, že jej úmyslom je však vyjadriť zásadný nesúhlas s vynechaním Charty základných práv zo Zmluvy.
- Zuzana Repková - Tlačový atašé -
25.10.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet