Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Jadrová energia zatiaľ nenahraditeľná

Jadrová energia zatiaľ nenahraditeľná

Jadrová energia zatiaľ nenahraditeľná

Štatistické údaje ukazujú, že pokiaľ budú súčasné tendencie pokračovať, EÚ bude do roku 2030 pokrývať 65 % svojich energetických potrieb energiou z dovezených zdrojov. Dodávky plynu a elektriny sa pritom vyznačujú neustálou neistotou vzhľadom na politické riziká a zvyšovanie dopytu v tretích krajinách. EP preto schválil iniciatívnu správu, ktorá označuje konvenčné zdroje energie za stále potrebné a v súvislosti so znižovaním emisií poukazuje na dôležitosť jadrovej energie.


Poslanci v nelegislatívnej správe prijatej pomerom hlasov 509:153:30 vítajú oznámenie Európskej komisie týkajúce sa udržateľnej výroby energie z fosilných palív, a súčasne zdôrazňujú, že tieto energie, ako aj ďalšie konvenčné zdroje, sú pre zabezpečenie energetických dodávok v Európe naďalej veľmi dôležité.
Vzhľadom na záväzky, ktoré prijala EÚ v oblasti boja proti klimatickým zmenám, poslanci zdôrazňujú, že Únia a jej členské štáty by mali výrazne posilniť svoje úsilie v oblasti výskumu a vývoja s cieľom zvýšenia účinnosti výroby a dodávok energie, obmedzenia dopadov na životné prostredie a rozvíjania technológií skladovania obnoviteľných energií.

Jadrová energia "nenahraditeľná"
Poslanci prostredníctvom správy konštatujú, že jadrová energia hrá v oblasti dodávok energie vo väčšine členských štátov ešte stále kľúčovú úlohu a prestavuje tretinu európskych dodávok energií. V tejto súvislosti zdôrazňujú, že ak majú byť v strednodobom horizonte uspokojené základné energetické potreby v Európe, "jadrová energia je nenahraditeľná". Vzhľadom na to, že tento typ energie je v súčasnej dobe najvýznamnejším zdrojom energie s nízkou produkciou uhlíka, nebude podľa EP možné úspešne dosiahnuť zníženie emisií skleníkových plynov a účinne bojovať proti klimatickým zmenám, pokiaľ by bol tento zdroj energie zavrhnutý.
V rovnakom duchu sa vyjadril aj eurokomisár pre oblasť priemyslu Andris PIEBALGS, ktorý v rámci rozpravy v EP uviedol, že "bez využitia jadrovej energetiky bude ťažké dosiahnuť naše ciele v oblasti boja proti klimatickým zmenám".

Zachycovanie uhlíka
Poslanci v prijatej správe vyzývajú Európsku komisiu, aby urýchlene predložila legislatívne návrhy v oblasti technológií zachycovania, skladovania a prevozu CO2. Súčasne zdôrazňujú, že týmito technológiami by mali byť čo najskôr vybavené elektrárne na fosílne palivá.
Eurokomisár  PIEBALGS v pléne EP europoslancov ubezpečil, že Komisia sa bude touto problematikou zaoberať prostredníctvom legislatívneho návrhu.
Okrem toho v schválenom texte poslanci zdôrazňujú významný potenciál výroby energie z biomasy, podpory technológií syntetických palív a významu skvapalneného zemného plynu.

Rozprava (22. 10. 2007):
V rámci rozpravy o tejto problematike sa prihlásil do rozpravy aj slovenský europoslanec Ján HUDACKÝ (EPP-ED, SK). Pripomenul, že vzhľadom na neustále stúpajúcu potrebu energií vo svete si EÚ nemôže dovoliť úplne eliminovať fosílne palivá a dodal, že v niektorých členských krajinách je ešte stále veľa rezerv pri uvádzaní a podpore nových účinnejších technológií a rozvoja nových účinnejších kooperačných jednotiek. Taktiež vyslovil názor, že členské krajiny by nemali klásť zbytočné prekážky pre nové investície do využívania fosílnych zdrojov.
Čo sa týka jadrovej energetiky, vyslovil presvedčenie, že skôr či neskôr nájde svoje uplatnenie aj v členských krajinách, ktoré ju zatiaľ odmietajú "skôr z ideologických ako z pragmatických dôvodov". Neustály vývoj nových technológií, ako sú reaktory štvrtej generácie, a to aj v Rusku, dáva podľa jeho slov predpoklady pre ďalšie zvyšovanie bezpečnosti ich prevádzky, ako aj pre manažment bezpečného uskladňovania vyhoretého paliva.
Na záver svojho príspevku vyjadril ocenenie práce Komisie pre "badateľný posun k otvorenejšiemu a objektívnejšiemu pohľadu a hodnoteniu prínosu jadrovej energetiky", čoho výsledkom sú podľa jeho slov aj také iniciatívy, ako Európske jadrové fórum, ktorého prvé zasadnutie bude uskutočnené v Bratislave v novembri tohto roku. "Európa už dlho potrebovala takúto platformu pre permanentnú diskusiu, ktorá prispeje k výmene znalostí, informácií a názorov. Tieto poznatky budú užitočné tak pre odbornú, ako aj pre laickú verejnosť, a predpokladám, že aj pre Stranu zelených", uviedol na záver príspevku.

- Zuzana Repková - Tlačový atašé -
28.10.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet