Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Poslanci žiadajú zastaviť nárast spotrebiteľských cien

Poslanci žiadajú zastaviť nárast spotrebiteľských cien

Poslanci žiadajú zastaviť nárast spotrebiteľských cien

Poslanci EP prijali pomerom hlasov 464:30:44 uznesenie, ktorým reagovali na nedávne prípady nárastu spotrebiteľských cien, spojené s nárastom cien poľnohospodárskych surovín. V jeho texte okrem iného uvádzajú, že okrem opatrení na podporu pestovateľov by EÚ mala uskutočniť potrebné kroky v rámci revízie spoločnej poľnohospodárskej politiky a bojovať proti praktikám niektorých veľkoobchodných spoločností, ktoré neúmerne zvyšujú ceny potravín.


Nedávne prípady nárastu spotrebiteľských cien spojených s nárastom cien poľnohospodárskych surovín prinútili Komisiu prijať určité opatrenia, ako napríklad rozhodnúť o dočasnom zrušení povinnosti vyňať pôdu z produkcie na rok 2008 v prípade obilnín. EK tiež začala pripravovať núdzové riešenia pre ostatné odvetvia (napr. pre mliekarenské odvetvie) zasiahnuté nárastom cien potravín určených na kŕmne účely. Táto situácia ovplyvnila nielen európske odvetvia produkcie, ale mala tiež výrazný priamy vplyv na spotrebiteľov a rozpočty európskych rodín.
Európsky parlament sa vzhľadom na túto situáciu domnieva, že opatrenia, ktoré navrhla Európska komisia, nie sú pre stabilizáciu trhu dostatočné a upozorňuje, že takéto rozhodnutia môžu v skutočnosti oslabiť rokovaciu pozíciu EÚ v rámci WTO.
Európsky parlament preto žiada Komisiu, aby schválila vyplatenie priamych platieb európskym chovateľom formou preddavkov, a to najmä tým, ktorí boli postihnutí epidémiami chorôb (napr. katarálnou horúčkou oviec), pretože hrozí, že v dôsledku zvýšenia cien krmív budú mať vážne problémy s finančnými tokmi. V záujme stabilizácie cien na vnútornom trhu má tiež "s okamžitou účinnosťou" navrhnúť dočasné zvýšenie kvót na mlieko.
V prijatom uznesení tiež poslanci vyzývajú Komisiu a členské štáty, aby analyzovali nezrovnalosti medzi výstupnými cenami a cenami, ktoré stanovujú najvýznamnejší maloobchodní predajcovia a poukazujú na to, že Komisia by mala preskúmať účinky koncentrácie v maloobchodnom sektore, najmä pokiaľ sú tým znevýhodnení malí výrobcovia a spotrebitelia. EK by tiež podľa Parlamentu mala v prípade zistení o zneužívaní postavenia na trhu využiť všetky dostupné právne opatrenia. Parlament okrem toho v uznesení uvádza, že odmieta "akékoľvek kroky na zavedenie vývozných kvót a ciel v poľnohospodárskej výrobe EÚ".

Doplnkové nástroje v rámci revízie spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP)
EP v uznesení vyjadruje poľutovanie nad tým, že Rada neschválila pozmeňujúce návrhy Parlamentu, ktorých cieľom bolo pozastaviť vyňatie pôdy z produkcie aj na rok 2009, poslanci však očakávajú, že sa touto otázkou bude zaoberať nadchádzajúca revízia SPP.
Uznesenie v tejto súvislosti vyzýva Komisiu, aby vypracovala hĺbkovú analýzu trendov na svetovom trhu (vrátane rastúceho dopytu po potravinách v rozvojových krajinách), tak, aby mohla v rámci zdravotnej kontroly SPP posúdiť vytvorenie trvalých mechanizmov na zabezpečenie primeraného zásobovania trhu v budúcnosti.
Okrem toho má Komisia tiež prijať "všetky opatrenia potrebné na zabezpečenie trvalo udržateľného poľnohospodárstva, ktoré by mohlo prispieť k významnému zníženiu emisií skleníkových plynov a zabezpečiť potravinovú nezávislosť členských štátov".

Uprednostňovanie biopalív druhej generácie
Poslanci vyjadrujú v prijatom uznesení želanie zabrániť ďalším extrémnym výkyvom cien krmív a potravín, ako aj neudržateľnej konkurencii medzi výrobcami potravín a palív, a preto vyzývajú Komisiu a členské štáty, aby urobili viac na podporu využívania a výroby bioenergie druhej generácie. Tá zahŕňa skôr spracovanie hnojiva a poľnohospodárskeho odpadu, než prvotné poľnohospodárske produkty.
V neposlednom rade EP vyzýva Komisiu, aby vykonala hodnotenie vplyvu na životné prostredie a potravinovú bezpečnosť, pri ktorom zoberie do úvahy existujúci konkurenčný vzťah medzi výrobcami potravín a výrobcami paliva na rastlinnom základe v oblasti využívania pôdy a zdrojov, vrátane vplyvov na zmenu klímy a prípadných opatrení zabraňujúcich ďalšiemu vyčerpávaniu zdrojov potravinárskej výroby.

Zvyšovanie cien v číslach
Za jeden rok sa ceny obilnín na svetových trhoch zvýšili o 50 %. V roku 2006 dosiahla úroda v EÚ iba 265,5 miliónov ton a úroda za tento rok by mala byť podľa analytikov ešte o 8 miliónov ton nižšia. Ceny sušeného mlieka sa na svetových trhoch prakticky zdvojnásobili. V EÚ sa za posledných pár týždňov výrazne zvýšili ceny mlieka a masla a v niektorých krajinách toto zvýšenie dosiahlo 20 - 50 %. Podľa Európskej komisie by sa z dôvodu zvýšenia cien kŕmnych obilnín mohla cena masla v roku 2008 zvýšiť v priemere až o 30 %. Ceny bravčového mäsa sú už teraz veľmi vysoké a poslanci so znepokojením vnímajú skutočnosť, že európski chovatelia hydiny musia platiť za krmivo o 40 – 60 % viac než pred rokom. Krmivo pritom tvorí okolo 60 % ich celkových nákladov.
- Zuzana Repková - Tlačový atašé -
03.11.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet