Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > EP: Srbsko musí pokračovať v reformách, budúcnosť však má v EÚ

EP: Srbsko musí pokračovať v reformách, budúcnosť však má v EÚ

EP: Srbsko musí pokračovať v reformách, budúcnosť však má v EÚ

Európsky parlament hlasoval o návrhu odporúčania Rade, týkajúceho sa vzťahov medzi Európskou úniou a Srbskom. Aj napriek určitým problémom, ktoré podľa Parlamentu v Srbsku naďalej pretrvávajú, vyznieva celkové hodnotenie pozitívne a poslanci poznamenávajú, že "budúcnosť Srbska je v Európskej únii".


Poslanci prostredníctvom prijatej správy vyslovujú Srbsku uznanie za mierové riešenie množstva zložitých problémov, ktoré vyvstali počas posledného roka (vrátane rozpustenia štátneho spoločenstva Srbsko a Čierna Hora, spravodlivých a slobodných parlamentných volieb a vytvorenia novej proeurópskej vlády) a vítajú tiež želanie srbskej vlády spolupracovať s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Rovnako pozitívne poslanci oceňujú zatknutie Zdravka Tolimira a Vlastimira Djordjeviće a ich odovzdanie Haagu a v tejto súvislosti pripomínajú srbskej vláde, že v rámci spolupráce s ICTY by mali byť zatknutí a odovzdaní tiež všetci ostatní obžalovaní.
Parlament tiež berie s potešením na vedomie výrazný hospodársky rast, ktorý Srbsko dosiahlo od roku 2000, poukazuje však, že táto skutočnosť sa nepremietla do zníženia chudoby, ani do vysokej miery nezamestnanosti. Poslanci preto vyzývajú srbskú vládu, aby prijala konkrétne opatrenia zamerané na vyváženejší ekonomický vývoj.
EP ďalej víta novú ústavu, ktorá podľa správy obsahuje pozitívne ustanovenia týkajúce sa ľudských práv, poukazuje však aj na niektoré nedostatky, najmä na nutnosť zlepšiť právny rámec ochrany menšín. Obzvlášť znepokojení sú europoslanci "pretrvávajúcou diskrimináciou rómskej komunity". Srbské orgány by navyše podľa Parlamentu "mali zvážiť rozšírenie miery územnej decentralizácie voči Vojvodine, a Sandžaku ", teda oblastiam s početnou maďarskou a bosnianskou menšinou. Srbský parlament tiež správa vyzýva, aby si splnil svoje záväzky vyplývajúce z rozsudku Medzinárodného súdneho dvora a aby prijal vyhlásenie odsudzujúce genocídu v Srebrenici.
Pokiaľ ide o kosovskú otázku, poslanci sa domnievajú, že vyriešenie otázky štatútu Kosova "bude znamenať konsolidáciu stability na západnom Balkáne a uľahčenie integrácie regiónu do Európskej únie".
Poslanci prostredníctvom správy tiež odsudzujú nedávnu vlnu politicky motivovaných útokov a varujú pred rastúcim množstvom nenávistných prejavov v médiách, ako aj pred politikou zameranou proti aktivistom v oblasti ľudských práv, novinárom a politikom. EP okrem toho poukazuje na problém korupcie, ktorý podľa poslancov predstavuje vážnu prekážku v snahe prilákať do krajiny viac zahraničných investorov, a vyzýva srbskú vládu, aby zaviedla komplexnú protikorupčnú stratégiu.
- Zuzana Repková - Tlačový atašé -
04.11.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet