Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > EP dostal v roku 2006 vyše 1000 petícií občanov

EP dostal v roku 2006 vyše 1000 petícií občanov

EP dostal v roku 2006 vyše 1000 petícií občanov

V roku 2006 bolo do Európskeho parlamentu doručených 1016 petícií, v ktorých sa občania sťažovali na porušovanie európskych zákonov zo strany členských krajín Únie či regiónov. Poslanci preto schválili iniciatívnu správu zaoberajúcej sa výsledkami činnosti petičného výboru EP, v ktorej okrem iného vyzývajú Komisiu, aby využívala možnosť podať žalobu na členské štáty porušujúce právo EÚ a aby dohliadala na udeľovanie pokút v prípade nerešpektovania súdnych rozhodnutí.


Poslanci v schválenej nelegislatívnej správe pripomínajú, že petičné právo je základným právom európskych občanov, ktoré im umožňuje podieľať sa na demokratickej kontrole dodržiavania európskych zákonov národnými, regionálnymi a miestnymi orgánmi.
V roku 2006 dostal Európsky parlament spolu 1016 petícií, t.j. v priemere 3 petície denne. V roku 2005 to bolo o 16 petícií viac. Približne tretina z nich však nemohla byť preskúmaná, keďže sa netýkala záležitostí spadajúcich do kompetencie Európskej únie. Poslanci sa preto domnievajú, že je potrebné občanov o kompetenciách Únie a jej orgánov lepšie informovať.
Prevažná väčšina oprávnených petícií sa týkala predovšetkým problémov spojených s uplatňovaním práva EÚ v oblastiach životného prostredia, sociálneho zabezpečenia, vzájomného uznávania osvedčení a diplomov a ďalších aspektov spojených s fungovaním vnútorného trhu Únie.
Poslanci v tejto súvislosti vyslovujú poľutovanie nad neschopnosťou členských štátov riadne uplatňovať predpisy Spoločenstva a vyjadrujú obavy v súvislosti s "neodôvodnenými prieťahmi Komisie" (niekedy trvajúcimi aj niekoľko rokov) pri riešení prípadov porušenia európskeho práva. Správa tiež poukazuje na skutočnosť, že členské štáty často nerešpektujú rozhodnutia Súdneho dvora. Poslanci preto v schválenom texte uvádzajú,  že uvedená situácia "diskredituje ciele EÚ" a žiadajú Komisiu, aby využívala možnosť podať žalobu na členské štáty porušujúce právo EÚ a aby dohliadala na udeľovanie pokút v prípade nerešpektovania súdnych rozhodnutí.

Podávanie petícií do EP
Petíciu Európskemu parlamentu môže podať akýkoľvek občan Európskej únie, osoba s trvalým pobytom v členskom štáte EÚ, či spoločnosť so sídlom v EÚ, pričom predmet petície musí patriť do oblasti činnosti Európskej únie. Petícia môže byť napísaná v akomkoľvek úradnom jazyku EÚ, teda aj v slovenčine. Existujú dva spôsoby podania petície - poštou, alebo prostredníctvom elektronického formulára na webstránke EP.

Aké kroky sa podniknú v prípade prípustnej petície?
Ak sa predmet petície týka oblasti činnosti Európskej únie, Výbor pre petície ju zvyčajne vyhlási za prípustnú a v súlade s rokovacím poriadkom rozhodne, ako postupovať. Podľa okolností môže napríklad požiadať Európsku komisiu o vykonanie predbežného prieskumu, postúpiť petíciu iným výborom Európskeho parlamentu na účel informovania alebo prijatia ďalších krokov (výbor môže petíciu napríklad zohľadniť pri svojej legislatívnej činnosti), a vo výnimočných prípadoch môže predložiť Parlamentu správu určenú na hlasovanie na plenárnej schôdzi alebo usporiadať vyšetrovaciu návštevu. Môže tiež prijať akékoľvek ďalšie kroky, ktoré považuje za vhodné, s cieľom danú situáciu riešiť. Ak petícia naopak nespadá do oblasti činnosti Európskej únie, vyhlási sa za neprípustnú. Môže sa tak stať napr. preto, že jej predmet jednoznačne patrí medzi zodpovednosti a do pôsobnosti členských štátov.
- Zuzana Repková - Tlačový atašé -
16.11.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet