Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Parlament dal zelenú vstupu Slovenska a ďalších 8 krajín EÚ do Schengenu

Parlament dal zelenú vstupu Slovenska a ďalších 8 krajín EÚ do Schengenu

Parlament dal zelenú vstupu Slovenska a ďalších 8 krajín EÚ do Schengenu

Európsky parlament zaujal kladné stanovisko k návrhu rozhodnutia Rady o hodnotení pripravenosti deviatich členských krajín, vrátane Slovenska, na vstup do Schengenského priestoru. Podľa prijatého textu síce ešte stále ostáva niekoľko záležitostí, ktoré bude treba postupne vyriešiť, no vo všeobecnosti všetky krajiny podmienky vstupu spĺňajú. Pri Slovensku hodnotenie spomínalo viacero problematických oblastí, ktoré však boli podľa poslancov postupne doriešené alebo sa práve implementujú.


Uznesenie EP
Uznesenie Európskeho parlamentu o úplnom uplatňovaní schengenského acquis v 9 členských krajinách EÚ víta nové štáty vstupujúce do schengenského priestoru a blahoželá im "k obrovskému úsiliu vynaloženému na splnenie všetkých schengenských požiadaviek v tak krátkom čase".
Týmto členským štátom Parlament pritom pripomína, že majú zachovávať vysokú úroveň bezpečnosti a neustále striktne plniť požiadavky schengenského priestoru. Poslanci zdôrazňujú tiež "urgentnú potrebu urýchliť prípravy na spustenie plne funkčného SIS II" a členským štátom pripomínajú, že by mali "čo najskôr zaviesť opatrenia na odstránenie pretrvávajúcich nedostatkov", ktoré však podľa nich nie sú prekážkou vstupu do schengenskej zóny.
Okrem toho naliehavo žiadajú Radu, aby zabezpečila, že Európsky parlament bude v priebehu nasledujúceho polroka písomne informovaný o jej opatreniach, ktoré sú súčasťou schengenskej hodnotiacej správy a pripomínajú, že v priebehu budúcich dvoch rokov bude treba uskutočniť celkové hodnotenie spôsobu uplatňovania systému a jeho fungovania vo všetkých krajinách schengenského priestoru.

Správa EP - zelená rozšíreniu Schengenského priestoru
Správu EP o uplatňovaní schengenského acquis prijali europoslanci pomerom hlasov 468:21:34. Správa súhlasí s konštatovaniami Schengenskej hodnotiacej komisie, ktorá koncom októbra rozhodla, že deväť "nových" členských krajín EÚ, vrátane Slovenska, je pripravených odstrániť kontroly na vnútorných hraničných priechodoch s členskými krajinami EÚ a naopak posilniť kontroly na vonkajších hraniciach s tretími krajinami. To znamená, že podľa EP aj podľa hodnotiacej komisie môžu vstúpiť do Schengenského priestoru. Vstup a otvorenie hraníc sa očakáva 21. decembra tohto roku, pričom pôjde o doposiaľ najväčšie rozšírenie Schengenskej zóny od jej vzniku. Kontroly na letiskových priechodoch budú následne zrušené od 29. marca 2008.

Rozprava (13. 11. 2007):
V rámci rozpravy o Schengene vystúpili tri slovenské europoslankyne - Irena BELOHORSKÁ (NA, SK), Monika FLAŠÍKOVÁ-BEŇOVÁ (PES, SK) a Edit BAUER (EPP-ED, SK), v zdôvodnení hlasovania k tejto problematike zas vystúpila slovenská poslankyňa Zita PLEŠTINSKÁ (EPP-ED, SK).
Poslankyňa Irena BELOHORSKÁ (NA, SK) vyslovila presvedčenie, že všetky novo pristúpené krajiny sú dostatočne dobre pripravené na vstup do Schengenského priestoru a zdôraznila, že Slovenská republika implementovala schengenské acquis týkajúce sa Schengenského informačného systému k 1. septembru 2007.
"Policajné informácie do informačného systému prúdia z oboch strán, bola dobudovaná sieť spoločných kontaktných pracovísk určených na výmenu informácií z policajných informačných systémov, hraničné kontroly sú v súčasnosti v súlade s požiadavkami kódexu schengenských hraníc a nedostatky v oblasti ochrany osobných údajov a letiska Bratislava boli odstránené", uviedla v pléne.
Nie je preto podľa nej dôvod, aby po 3,5 ročnom členstve Slovenska v Európskej únii občania Slovenskej republiky ešte stále reálne nenadobudli právo slobody pohybu. "Pevne verím, že naši občania čoskoro dostanú aj právo bez obmedzení pracovať v krajinách EÚ a že Európska únia prestane preferovať imigrantov z tretích krajín", dodala na záver svojho príspevku.
Poslankyňa Monika FLAŠÍKOVÁ-BEŇOVÁ (PES, SK) označila zavedenie skutočnej slobody voľného pohybu na území Európskej únie za jeden z najväčších úspechov EÚ a dodala, že občania pristupujúcich krajín toto rozhodnutie ocenia. Zároveň uviedla, že vláda Slovenskej republiky "zvládla prípravnú fázu podľa všetkých hodnotení výborne" a preto je "cťou môcť na pôde Európskeho parlamentu vyhlásiť, že Slovenská republika je na vstup do schengenského priestoru komplexne pripravená".
Poslankyňa Edit BAUER (EPP-ED, SK) vyjadrila vo svojom príspevku uznanie portugalskému predsedníctvu EÚ za spriechodnenie riešenia návrhom dočasného informačného systému „SIS one 4 all“, a vstup 9 krajín do Schengenu označila za "historický krok k znovuzjednoteniu Európy".
Otázka bezpečnosti hraníc je podľa jej slov nielen technickou otázkou, ale je aj otázkou vzájomnej dôvery. Je preto podľa nej na mieste položiť si otázku "prečo a dokedy" bude meškať verzia SIS II, ktorá má vytvoriť novú úroveň bezpečnosti a uľahčiť policajnú a justičnú spoluprácu medzi krajinami. Predlžovanie náhradných riešení je podľa Edit Bauer len "drahou a nie plnohodnotnou substitúciou za neexistenciu SIS II".

Zdôvodnenie hlasovania (15. 11. 2007):
V rámci tzv. zdôvodnení hlasovania označila slovenská europoslankyňa Zita PLEŠTINSKÁ (EPP-ED, SK) toto hlasovanie za historické, najmä vzhľadom na to, že sa  uskutočňuje v týždni 18. výročia pádu totalitného režimu na Slovensku a v Čechách, ktorý občanom zabraňoval cestovať po Európe.
"Verím, že tento vianočný darček poteší všetkých európskych občanov", uviedla a dodala, že hoci ešte pred rokom hrozilo, že termín rozšírenia Schengenského priestoru bude odsunutý až na rok 2009, zmobilizovali sa všetky sily a našlo sa konštruktívne riešenie, aby sa voľný pohyb osôb bez pasových kontrol stal realitou.
"Z tohto dôvodu vítam túto správu a s radosťou som ju v hlasovaní podporila", uviedla počas svojho vystúpenia.
Pristúpenie nových členských krajín vrátane Slovenska do Schengenského priestoru je podľa Zity Pleštinskej "jasným signálom pre európskych občanov, že železná opona, ktorú vybudovali komunistické totalitné režimy medzi západnou a východnou Európou, sa od 21. decembra 2007 navždy stane minulosťou".
- Zuzana Repková - Tlačový atašé -
20.11.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet