Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > EP prijal správu o pokroku Chorvátska

EP prijal správu o pokroku Chorvátska

EP prijal správu o pokroku Chorvátska

EP prijal 10. 4. 2008 pomerom hlasov 588:39:22 správu, v ktorej sa vyjadril k pokroku Chorvátska na jeho ceste k členstvu v EÚ. Prijatý text okrem iného uvádza, že "pri zvýšenom úsilí Chorvátska a pokračujúcej podpore zo strany inštitúcií EÚ by sa prístupové rokovania mali v každom prípade uzavrieť v roku 2009". Poslanci mali hlasovať aj o správe týkajúcej sa pokroku Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko (FYROM), napokon však rozhodli, že sa k tomuto textu vrátia na jednom z nadchádzajúcich zasadnutí.


Správa o pokroku Chorvátska za rok 2007 blahoželá chorvátskym orgánom k dobrým výsledkom, najmä čo sa týka počtu kapitol, ktoré už boli otvorené a vyzýva novú vládu, aby znásobila svoje úsilie o splnenie kritérií pre ostatné kapitoly. Kľúčovou úlohou v tomto smere je podľa správy urýchlenie vytvárania potrebných administratívnych kapacít s cieľom implementácie nových právnych predpisov. Parlament okrem toho Chorvátsku blahoželá k príkladnému ústavnému zákonu o národnostných menšinách.
Schválená správa ďalej žiada Európsku komisiu, aby posilnila zdroje vyčlenené na prípravu, spracovanie a dokončenie rokovacieho materiálu tak, aby EÚ mohla rýchlo a účinne reagovať na pokrok Chorvátska v napĺňaní príslušných kritérií. EP v tejto súvislosti prijal pozmeňujúci návrh, v ktorom súhlasí s Komisiou, že pri zvýšenom úsilí Chorvátska a pokračujúcej podpore zo strany inštitúcií EÚ "by sa prístupové rokovania mali v každom prípade uzavrieť v roku 2009".
Za nevyhnutné považujú poslanci pokračovanie v reforme súdneho systému a v boji proti korupcii. Oceňujú spoluprácu Chorvátska s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a vyzývajú chorvátskou vládu, aby prijala opatrenia, ktoré by pomohli obnoviť dôveru občanov v tento tribunál.
V súvislosti s jednou z najväčších doterajších obáv, ktorou je otázka hraníc so susednými krajinami, najmä so Slovinskom a Bosnou a Hercegovinou, EP uvítal rozhodnutie chorvátskeho parlamentu z 13. marca 2008 o neuplatňovaní ekologickej a rybárskej ochrannej zóny na členské štáty EÚ dovtedy, kým sa nedosiahne spoločná dohoda v duchu EÚ. Parlament je totiž presvedčený, že keď bude táto otázka konečne vyriešená, bude možné urýchlene prijať aj rozhodnutie o otvorení nových kapitol.
Rozprava (9. 4. 2008):
Poslankyňa ZITA PLEŠTINSKÁ (EPP-ED, SK) v rozprave o Chorvátsku vyslovila presvedčenie, že bez vstupu krajín juhovýchodnej Európy do Únie nie je možné hovoriť o úspechu európskej integrácie. "Bývalá Juhoslávia bola za čias studenej vojny slobodnou baštou a mnoho emigrantov aj z bývalého totalitného Československa utekalo na západ práve cez túto krajinu, ktorá bola odstrašujúcim príkladom pre bývalý Sovietsky zväz a jeho satelity", uviedla.
Informovala tiež, že na základe jej otázky predloženej Rade, týkajúcej sa hraničných sporov medzi Slovinskom a Chorvátskom, ju Rada informovala o schválení nového prístupového partnerstva s Chorvátskom, ktorého uplatňovanie je hlavným predpokladom pokroku v negociačnom procese. Vo svojom vystúpení vyjadrila presvedčenie, že Chorvátsko splní všetky podmienky vstupu do EÚ a stane sa významným stimulom pre všetky ostatné krajiny západného Balkánu.
- Zuzana REPKOVÁ (Andrejčáková) - Tlačový atašé -
19.04.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet