Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > EP žiada riešiť nedostatok orgánov pre transplantácie v EÚ

EP žiada riešiť nedostatok orgánov pre transplantácie v EÚ

EP žiada riešiť nedostatok orgánov pre transplantácie v EÚ

Poslanci schválili pomerom hlasov 653:14:16 nelegislatívnu správu zaoberajúcu sa odporúčaniami pre riešenie problému nedostatku orgánov pre transplantácie, ktorému v súčasnej dobe čelia takmer všetky členské štáty EÚ. Vzhľadom na to, že v Európe každoročne zomrie 10 ľudí čakajúcich na darovanie orgánu, navrhujú poslanci viacero opatrení, vrátane zavedenia Európskeho preukazu darcu orgánov.


Napriek tomu, že v EÚ sa využívajú ľudské orgány na transplantáciu v stále väčšej miere, počet žiadateľov o transplantáciu stále prevyšuje počet orgánov, ktoré sú k dispozícii. Iniciatívna správa EP v tejto súvislosti pripomína, že v súčasnej dobe sú v Európe na čakacích zoznamoch tisíce pacientov, z ktorých mnohí kvôli tomuto nedostatku umierajú.

Európsky preukaz darcov orgánov
Prieskumy Európskej komisie ukázali, že mnoho Európanov podporuje využívanie darcovských preukazov, ktorými dávajú ich nositelia najavo svoj dobrovoľný súhlas s tým, aby boli v prípade ich úmrtia ich orgány využité pre potreby pacientov čakajúcich na transplantáciu. Až 81% opýtaných sa vyslovilo za takéto preukazy, hoci tento názor prevládal viac v starých členských krajinách Únie, ako v nových.
Najsilnejšiu podporu majú preukazy darcov vo Švédsku (95%), na Malte (95%), vo Fínsku (92%), Dánsku (89%) a Holandsku (89%), kým najmenšiu v Čechách (60%), na Slovensku (65%) a v Lotyšsku (65%). Najviac držiteľov darcovských preukazov je podľa výsledkov eurobarometra v súčasnosti medzi občanmi Holandska (40%), Švédska (30%) a Írska (29%), kým najmenej - iba 1% populácie - je podľa odpovedí opýtaných ich držiteľom na Cypre, v Estónsku, v Čechách, Lotyšsku, Litve a na Slovensku. Preukaz darcu orgánov bol podľa eurobarometra neexistujúci v Maďarsku (0%).
Text prijatej správy v tejto súvislosti navrhuje zavedenie Európskeho preukazu darcu orgánov, ktorý by bol doplnkom k súčasným vnútroštátnym preukazom podobného typu. Členské štáty by podľa EP mali navyše zaviesť do svojich právnych predpisov možnosť vymenovať právneho zástupcu, ktorý bude mať po smrti určitej osoby oprávnenie rozhodnúť o darovaní jej orgánov.

Darcovstvo orgánov musí zostať prísne nekomerčné
Správa EP zdôrazňuje, že darcovstvo orgánov musí byť aj naďalej prísne nekomerčné a musí byť "altruistickým a dobrovoľným činom". Poslanci sú preto za zákaz platieb medzi darcami orgánov a ich príjemcami. Domnievajú sa súčasne, že ak majú byť nejaké platby uskutočnené, tak musí ísť výlučne o kompenzáciu výdavkov spojených s darcovstvom. "Akékoľvek obchodovanie s orgánmi je neetické a je v rozpore s najzákladnejšími ľudskými hodnotami", uvádza správa a dodáva, že darcovstvo orgánov z finančných dôvodov degraduje dar orgánov len na komoditu, čo je porušením ľudskej dôstojnosti.

Prevencia obchodovania s orgánmi
Správa EP zdôrazňuje, že obchodovanie s orgánmi podlamuje dôveru potenciálnych dobrovoľných a neplatených darcov v systéme transplantácií. Parlament tiež žiada Komisiu a členské štáty, aby prijali opatrenia proti "transplantačnej turistike", a aby vypracovali pokyny na ochranu najchudobnejších a najzraniteľnejších darcov, ktorým hrozí, že sa stanú obeťami obchodovania s orgánmi. Komisia a členské štáty by tiež mali podľa EP prijať opatrenia, ktoré zvýšia dostupnosť legálne odoberaných orgánov a zamedzia tomu, aby zdravotné poisťovne umožňovali činnosti, ktoré priamo alebo nepriamo podporujú obchodovanie s orgánmi, napríklad tým, že preplácajú výdavky spojené transplantáciou nelegálne získaného orgánu.

Zdieľanie orgánov a nové biotechnológie
Poslanci vyjadrujú v schválenej správe presvedčenie, že na riešenie problému nedostatku orgánov je potrebné vytvoriť vhodný operačný systém a podporovať výmenu osvedčených postupov medzi členskými štátmi EÚ, ako aj na medzinárodnej úrovni. Parlament žiada Komisiu a členské štáty, aby podporovali výskumy v oblasti biotechnológie, ktoré môžu v budúcnosti umožniť pestovať orgány z tkaniva a buniek pochádzajúcich buď od samotných pacientov, alebo od iných darcov.
Poslanci tiež podporujú posilnenú spoluprácu medzi štátmi zameranú na zdieľanie. Z európskej spolupráce by mohli podľa EP ťažiť najmä malé členské štáty s obmedzenými počtami darcov.

Transplantačná telefónna linka
Poslanci sa domnievajú, že veľmi účinným prostriedkom pre zvýšenie poznatkov o dostupnosti orgánov sú informácie. Navrhujú preto zriadenie transplantačnej telefónnej linky s jednotným telefónnym číslom v celej EÚ, ktorú by v každom členskom štáte prevádzkovala príslušná národná transplantačná organizácia. Tieto linky by 24 hodín denné obsluhovali školení a skúsení odborníci, ktorí by dokázali rýchlo poskytnúť relevantné a presné informácie.

Zníženie rizík spojených s transplantáciou
Poslanci zdôrazňujú, že pre zníženie transplantačných rizík je životne dôležité zlepšiť kvalitu a bezpečnosť darcovstva orgánov a transplantácií. Správa preto netrpezlivo očakáva návrh smernice, ktorý by stanovil požiadavky na zaistenie kvality bezpečnosti darcovstva orgánov a transplantácií. Návrh má predložiť Európska komisia. Nový právny rámec by však nemal podľa poslancov vytvárať ďalšiu administratívnu záťaž a nemal by ani ohroziť doterajšie osvedčené postupy či viesť k zníženiu počtu dobrovoľných darcov.

Rozprava (21.04.2008):
V rámci rozpravy o tejto problematike vystúpili viacerí slovenskí europoslanci.
Poslankyňa Irena BELOHORSKÁ (NA, SK) poukázala najmä na dve roviny problematiky transplantácií, za ktoré označila pomoc ľuďom, pre ktorých je transplantácia jedinou možnou alternatívou prežitia, a povinnosť politikov zabrániť obchodovaniu s orgánmi ako jednej z najzávažnejších trestných činností. "Vieme, že obchod s orgánmi prekvitá hlavne v chudobnejších častiach sveta. V tejto súvislosti je pre mňa šokujúce, že v dnešnej EÚ, ktorá je založená na hodnotách, morálke a etike, dnes niekto žiada legalizáciu obchodu s orgánmi", uviedla.
Zdôraznila tiež dôležitosť zvýšenia počtu dobrovoľných darcov a poukázala na to, že Európska komisia v zdravotnom programe na roky 2008-2013 uvádza ako jednu z priorít v rámci zdravotnej bezpečnosti aj hodnotenie výsledkov po transplantáciách, čo znamená, že je na túto oblasť možné čerpať prostriedky z grantov EÚ. Možnosti takéhoto financovania uvítala, vyčítala však spomínanému zdravotnému programu nesúlad medzi počtom schválených a počtom ukončených projektov.
Poslankyňa Anna ZÁBORSKÁ (EPP-ED, SK) vo svojom príspevku ostro kritizovala obchodovanie s ľudskými orgánmi a pripomenula, že najohrozenejšou skupinou sú deti.
"Pred dvoma týždňami som vyzvala na Slovensku, a teraz vyzývam Európsky parlament a Európsku komisiu, k intenzívnej kampani na zvýšenie ostražitosti rodičov voči nebezpečenstvám, ktoré hrozia ich deťom", uviedla a vyzvala na vyhlásenie celoeurópskej kampane pod názvom "Viete kde je teraz vaše dieťa?". Táto kampaň by mala podľa jej slov prebudiť v rodičoch väčšiu zodpovednosť voči ich ratolestiam. Poslankyňa Edit BAUER (EPP-ED, SK) označila problematiku darcovstva orgánov za citlivú a dôležitú zároveň a zdôraznila, že vhodná legislatíva spolu s osvedčenými postupmi by mohla napomôcť k záchrane životov tisícov pacientov.
Varovala však aj pred možnými nedokonalosťami legislatívy, netransparentnými postupmi pri spravovaní čakacích listín a legislatívnymi dierami, a zdôraznila, že je potrebné rešpektovať dobré skúsenosti členských krajín v tejto oblasti. Okrem toho sa vo svojom vystúpení venovala aj ďalším špecifikám darovacieho a transplantačného procesu a tiež medzinárodnej spolupráci v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a ich orgánmi.

Vysvetlenie hlasovania (22.04.2007):
V tzv. vysvetleniach hlasovania vystúpil k tejto problematike poslanec Milan GAĽA (EPP-ED, SK), ktorý uviedol, že schvaľovanú správu podporil, a poukázal na to, že úmrtnosť počas čakania na transplantáciu srdca, pečene alebo pľúc sa pohybuje v rozmedzí 15 % až 30 %.
"Je potrebné vyzývať ľudí k tomu, aby hovorili o darcovstve orgánov a oboznámili so svojimi úmyslami príbuzných, a tiež je potrebné zlepšiť osvetu zo strany zdravotníckych odborníkov", uviedol vo svojom vystúpení.
Čo sa týka používania preukazov darcu orgánov, poukázal na to, že iba 12 % Európanov má v súčasnosti takýto preukaz a to aj napriek tomu, že za jeho používanie sa vyslovilo až 81 % občanov členských krajín Únie.
- Zuzana REPKOVÁ (Andrejčáková) - Tlačový atašé -
23.04.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet