Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > EP prijal správu o pokroku Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko

EP prijal správu o pokroku Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko

EP prijal správu o pokroku Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko

Poslanci schválili pomerom hlasov 601:52:30 správu, venujúcu sa pokroku Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko (z angl. FYROM) na jej ceste k členstvu v EÚ. Čo sa týka sporov tejto krajiny o jej názov s Gréckom, správa obe strany vyzýva na hľadanie kompromisného riešenia, "aby táto otázka už nebola naďalej prekážkou členstva FYROM v medzinárodných organizáciách".


Schválená správa berie na vedomie vyhlásenie predčasných volieb v tejto krajine na jún 2008 a vyjadruje nádej, "že úrady vykonajú maximum pre to, aby minimalizovali prípadné oneskorenia v nevyhnutnej prípravnej činnosti, ktorá by mala viesť k začatiu prístupových rokovaní pred koncom roka 2008".
Čo sa týka demokratického pokroku v krajine, schválený text víta výsledky dosiahnuté vládou v oblasti implementácie Ochridskej rámcovej dohody, ktorá sa zaoberá politickými aspektmi vzťahov medzi etnickými skupinami krajiny, no zároveň pripomína "pokračujúcu diskrimináciu Rómskej komunity". Správa ďalej víta prísľub vlády znovuvybudovať mešitu, ktorá bola poškodená pri inak "profesionálnej a efektívnej" politickej operácii v meste Bordec dňa 7. novembra 2007.
Čo sa týka iných otázok, správa víta dohodu o uľahčení víz medzi FYROM a EÚ, pričom poukazuje na prekážky, s ktorými sa občania pri vstupe na územie EÚ ešte stále stretávajú. EP tiež vyslovuje ľútosť nad bilaterálnou dohodou medzi FYROM a USA, ktorá prináša vyňatie z jurisdikcie Medzinárodného trestného tribunálu v Haagu, čo je podľa poslancov "v rozpore so štandardmi a politikami EÚ".

Spor o názov krajiny
V otázke sporu s Gréckom ohľadne názvu Macedónsko správa "víta zvýšenú obojstrannú spoluprácu, ako aj kontakty medzi občanmi Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko s Gréckom" a s uspokojením konštatuje, že od prijatia uznesenia Parlamentom dňa 12. júla 2007 sa v regióne uskutočnili bilaterálne rokovania pod záštitou OSN, s podporou osobitného splnomocnenca Matthewa Nimitza.
Parlament preto v súvislosti s názvom krajiny konštatuje "zvýšenú dynamiku v rokovaniach" a obe strany vyzýva na využitie príležitosti okamžite obnoviť rokovania a dospieť ku kompromisnému riešeniu, "aby táto otázka už nebola naďalej prekážkou členstva Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko v medzinárodných organizáciách".
- Zuzana REPKOVÁ (Andrejčáková) - Tlačový atašé -
24.04.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet