Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Čínska správa o dodržiavaní ľudských práv v USA

Čínska správa o dodržiavaní ľudských práv v USA

Čínska správa o dodržiavaní ľudských práv v USA

Správa „O stave a dodržiavaní ľudských práv človeka v USA v roku 2007“ ako sa v nej píše má za cieľ „pomôcť ľudom lepšie sa zorientovať s reálnou situáciou v USA a tiež pripomenúť USA, aby sa zamysleli nad vlastnými problémami“.


Hneď potom ako Štátny department USA vydal „Správu o krajinách a dodržiavaní ľudský ch práv človeka v roku 2007“, Čína publikovala dokument „O stave a dodržiavaní ľudský ch práv v USA v roku 2007“ Publikujeme tento dokument aj preto, lebo slovenská „nezávislá tlač“ prešla tento dokument mávnutím ruky.

V čínskej správe, ktorú vydalo Informačné oddelenie Štátneho výboru Číny je mnoho prípadov, ktoré demonštrujú situáciu s dodržiavaním práv človeka v samotných USA a narušení USA práv človeka v iných krajinách. V správe sa hovorí aj o tom, že USA vládnu nad inými krajinami a vystupujú s nadnesenými a zlostnými výpadkami na dodržiavaní ľudských práv za hranicami.

Správa „O stave a dodržiavaní ľudských práv človeka v USA v roku 2007“ ako sa v nej píše má za cieľ „pomôcť ľudom lepšie sa zorientovať s reálnou situáciou v USA a tiež pripomenúť USA, aby sa zamysleli nad vlastnými problémami“. Dodržiavanie práv človeka v USA v roku 2007 sa skúma v dokumente v siedmich parametroch, ako právo na život a osobnú bezpečnosť, narušenie práv človeka vyšetrovacími a súdnymi orgánmi, občianske a politické práva, rasová diskriminácia, práva žien a detí a tiež porušovanie ľudských práv USA v iných krajinách.

V dokumente sa píše, že rast počtu násilných trestných činov v USA vedie k tomu, že existuje naozaj skutočný strach o život, slobodu a osobnú bezpečnosť občanov USA. V súlade so správou FBI, o ktorá bola publikovaná v septembri 2007, za rok 2006 bolo v celej krajine spáchaných 1,41 milióna násilných trestných činov, čo je o 1,9 percenta viac ako v roku 2005. Ak sa hovorí o násilných trestných činoch, tak priemerný počet vrážd (nerátajúc neobjasnené) stúpol o 1,8 percent, a krádeží o 7,2 percenta.

Za rok 2006 podľa správy FBI, obyvatelia USA vo veku 12 a viac rokov sa stali obeťami 25 miliónov trestných činov, spojených s násilím a krádežami. Podľa informácií agentúry Reuters z 19. decembra 2007 strelné zranenia sa každý rok stanú príčinou smrti okolo 30 tisíc obyvateľov USA. Piateho decembra 2007 noviny USA Today informovali, že od roku 2002 počet vrážd zo strelných zbraní sa zvýšil o 13 percent. Šestnásteho apríla 2007 bola spáchaná v novej histórii USA najstrašnejšia masová vražda, pri ktorej bolo 33 ľudí zabitých a viac ako 30 zranených. Vo februári 2007 došlo k prestrelkám v Saint-Lake City a vo Philadelphii, pri ktorých zabili osem ľudí, a ďalší boli zranení. V čínskej správe sa hovorí, že vyšetrovacie a súdne orgány USA v značnej miere popierali slobodu a práva občanov krajiny. Ako hovorí štatistika Ministerstva justície,v rokoch 2001 až 2007 počet prípadov, keď vyšetrovacie orgány USA porušovali práva občanov, ktorí utrpeli ujmu, o 25 percent vzrástlo v porovnaní s predchádzajúcim sedemročným obdobím. Väčšina vyšetrovateľov, ktorá sa dopustila aj krutostí, nebola odsúdená.
V období 2001 až 2006 na políciu v Chicagu, ktorá má 2451 pracovníkov, bolo podaných od 4 až do 10 žalôb na každého z nich, 662 policajtov žalovali viac ako 10 krát, ale len 22 boli potrestaní. Podľa štatistiky Univerzity v Chicagu, niektorí policajti na ktorých bolo podaných viac ako 50 žalôb, neboli ani obvinení. Spojené štáty americké sú najväčším žalárom na svete, podľa počtu zavretých na obyvateľa táto krajina zaujíma prvé miesto na svete.. Podľa štatistiky Ministerstva justície USA za posledných tridsať rokov sa počet zavretých v žalároch zvýšil o 500 percent! Ako je napísané v čínskom dokumente sloboda a práva jednotlivca v USA sa stále častejšie odkladajú nabok. V USA je ohraničené právo pracujúcich zakladať si profesijné odbory. V roku 2006 počet členov profesijných odborov sa zmenšil na 326 tisíc. Ako napísali New York Times v januári 2007, 53 percent
pracujúcich nie sú v odboroch, pretože si to neželá ich zamestnávateľ. Podľa dokumentu Human Rights Watch, keď v obchodných domoch Wal-Mart vzniklo odborové hnutie, spoločnosť začala porušovať zákony, odpočúvala rozhovory pracovníkov, sledovala ich s pomocou videokamier a prepustila tých, ktorí podpísali vytvorenie odborovej organizácie.

V USA sú peniaze „mlieko matky“ pre politikov a voľby sú „hry bohatých“, čo hovorí samo za seba o americkej demokracii. „Finančný základ“ pre účasť v amerických prezidentských voľbách je stále vyšší a vyšší. Medzi 20 kandidátmi od všetkých strán, ktorí sa chcú stať prezidentom krajiny a zúčastňujú sa na všeobecných voľbách je minimálne 10 milionárov. Francúzka agentúra AFP v januári 2007 informovala, že prezidentské voľby v roku 2008 sa stanú najdrahšími v histórii. Cena prezidentskej kampane v roku 2004 bola rekordnou a predstavovala 693 miliónov dolárov. V tomto roku cena stúpne na 1 miliardu dolárov, pričom mesačník Forbes korigoval túto sumu a prognózoval cenu prezidentskej kampane na 3 miliardy dolárov.

Bushova administrácia manipuluje aj tlač. V októbri 2007 Federálny výbor pre mimoriadne udalosti FEMA zinscenoval tlačovú konferenciu na tému lesných požiarov v Kalifornii. Za 15 minút pracovníci FEMA, ktorí sa vydávali za reportérov dali na konferencii viac ako polovicu otázok. Reportáž z konferencie sa objavila v amerických televíziách. A potom keď Washington Post celú vec odhalil, vedenie FEMA sa snažilo zahrať do autu. V čínskom dokumente je napísané, že práva občanov USA v ekonomike, sociálnom živote a kultúre sa nedodržiavajú tak, ako majú. Počet chudobných v USA sa stále zvyšuje. Podľa štatistiky, ktorú publikovali americké zdroje, oficiálne číslo chudobných predstavovalo 12,3 percenta. Pod hranicou biedy v roku 2006 žilo 36,5 milióna ľudí alebo 7,7 milióna rodín, čo znamená znamená, že takmer každý ôsmy občan USA žije pod hranicou biedy. V posledných rokoch v USA zvyšuje počet bohatej skupiny ľudí a rozdiel medzi chudobnými a bohatými sa zväčšuje. Príjmy „elity 1 percenta obyvateľstva“ v roku 2005 predstavovali 21,1 HDP, kým v roku 2004 len 19 percent.

V amerických mestách je stále viac hladujúcich a bezdomovcov. Podľa informácií Ministerstva pôdohospodárstva USA z novembra 2007 je uvedené, že v roku 2006 nebolo nasýtených 35,5 milióna ľudí, vrátane 12,3 milióna detí, čo je o takmer 400 tisíc viac ako v roku 2005. Okolo 11 miliónov ľudí žili v situácii, kedy bolo pre nich jedlo garantované len v malom množstve. V USA sa zvyšuje počet ľudí, ktorí nemajú lekárske poistenie, 47 miliónov obyvateľov nieje v systéme sociálneho, teda aj lekárskeho poistenia.
Ako je napísané v čínskom dokumente, rasová diskriminácia v USA je hlboko zakorenená bolesť spoločnosti. Čierni a iné etnické menšiny žijú na dne americkej spoločnosti.
Podľa štatistiky USA, ktorá bola publikovaná v októbri 2007 priemerný príjem černošském rodiny v roku 2006 predstavoval 31 969 dolárov, čo je len 61 percent toho istého ukazovateľa rodiny bielych nešpanielských rodín. Priemerný príjem rodiny španielsky hovoriacich rodín predstavoval v roku 2006 37 781 dolárov, čo je 71 percent príjmu bielych nešpanielsky hovoriacich rodín. Podľa Washington Observer Weekly medzi tými, ktorí žijú pod hranicou biedy a bez sociálneho poistenia je oveľa viac čiernych i španielsky hovoriacich, ako bielych. Etnické menšiny sú diskriminované pri prijímaní do práce i v procese práce. Podľa štatistiky Ministerstva práce USA, úroveň nezamestnanosti medzi čiernymi bola 8,4 percenta, dvojnásobne viac, ako medzi nešpanielsky hovoriacimi bielymi (4,2). Úroveň nezamestnanosti medzi španielsky hovoriacimi bola 5,7 percent. Stupeň rasovej diskriminácie v súdnom systéme USA je šokujúci. Podľa dokumentov National Urba League afroamerikánci (hlavne muži), častejšie ako bieli, uznávajú sa vinnými a tiež dostávajú vyššie tresty. Pravdepodobnosť dostať sa do žalára je pre čierneho 7 krát vyššia, ako u bieleho.

V čínskom dokumente sa hovorí, že stav žien a detí v USA bije na poplach. Ženy tvoria 51 percent obyvateľstva USA, no členkami Kongresu USA je len 86 žien. Ženy predstavujú 16 (t.z. 16%) zo 100 miest v Senáte a 70 (t.z.16,1 percenta) zo 435 miest v Snemovni zástupcov. V USA sa ženy stretávajú s neprechodnou diskrimináciou na trhu práce i v samotnej práci. Komisia USA na rovnosť šancí pri prijímaní do zamestnania informuje, že v roku 2006 dostala komisia 23247 žalôb na diskrimináciu žien. Podmienky života det í vyzývajú na nespokojnosť. Ako informuje Houston Chronicle, z výskumu 21 bohatých krajín, ktorý robilo OSN, hoci USA patria k tým bohatším, v ratingu blahobytu detí obsadili až 20. miesto. Podľa dokumentu USA, ktorý publikovalo Ministerstvo justície, 57 z každej tisícky amerických žiakov starších ako 12 rokov sa stali obeťami násilných trestných činov. V USA sa stávajú sex-otrokmi milióny maloletých dievčat. Podľa Ministerstva justície asi od 100-tisíc do 3 miliónov Američanov vo veku do 18 rokov sa zaoberajú prostitúciou.

Podľa FBI medzi prostitútkami je 40 percent maloletých. V čínskom dokumente sa hovorí, že USA sú známe tým, že popierajú suverenitu iných krajín a porušujú tam práva človeka. Vtrhnutie Američanov do Iraku spôsobilo najväčšiu tragédiu z pohľadu práv človeka, a najväčšiu v súčasnom svete humanitárnu katastrofu. Za obdobie od vtrhnutia v roku 2003 zahynulo 660 tisíc Iračanov, z ktorých bolo 99 percent obyčajných mierumilovných ľudí. Inak povedané, každý deň tam zahynie 450 ľudí. Podľa Los Angeles Times, počet mierumilovných občanov, ktorí zahynuli v Iraku je viac ako 1 milión ľudí. V dokumente UNICEF sa hovorí, že okolo 1 milióna Iračanov nemá strechu nad hlavou, polovica z nich sú deti. Podobná situácia je aj v Afganistane. Ako sa píše v čínskom dokumente, porušovanie práv človeka v USA je šokujúce. Ako sa hovorí v dokumente, vyššie uvedené fakty sú len vrcholkom ľadovca.

zdroj::: prop.sk - Nezávislý internetový spravodaj
- Podľa čínskej agentúry XinHua sptracoval Dušan Konček -
26.04.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet