Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > aféra Mlynky

aféra Mlynky

aféra Mlynky

Problémom Slovákov v Mlynkoch je rozmach maďarského nacionalizmu, živený Viktorom Orbánom a jeho stranou Fidesz. Slováci v Mlynkoch sú systematicky vytláčaní.

Maďarský starosta už skôr zlikvidoval dvojjazyčný časopis, slovenským učiteľom zrušil národnostný príplatok, deťom nedovolili spievať’ a recitovať’ po slovensky. Jednoducho, Slováci v Maďarsku opäť’ pocítili na vlastnej koži, že pre maďarskú spoločnosť’ sú - problém.


Matica slovenská Slovákom v Mlynkoch
Matica slovenská ako najstaršia národná, vedecká, spoločenská a kultúrna ustanovizeň Slovákov celého sveta (založená r. 1863, obnovená r. 1919) opätovne prejavuje podporu a sympatie Slovákom v Mlynkoch v ich zápase o Slovenský dom a svoje národnostné práva. Napriek jasnému výroku zo strany maďarského ombudsmana, ako i maďarskej exekutívy o flagrantnom porušovaní ústavnosti v Maďarsku, samospráva potreby a návrhy na dohodu Slovákov ignoruje a likviduje. Tento jav pripomína smutné roky z histórie, keď sa Slováci v Maďarsku ocitli v bezprávnom stave v ich národnom, kultúrno-slovenskom spolužití. Matica slovenská opätovne vysiela svoj nesúhlasný signál a protest starostovi obce i obecnému zastupiteľstvu a poukazuje na štandard ľudských a národných práv v 21. storočí a v zjednotenej Európe, kde platia medzinárodné záväzky voči menšinám, v čom by mohlo byť príkladom pre obecné zastupiteľstvo v Mlynkoch Slovensko. Súčasne Matica slovenská rozpracúva kroky pomoci Slovákom v Mlynkoch.
Stanislav Bajaník
hovorca Matice slovenskej


Mlynky krok za krokom
1997 až 2000 - Obecná samospráva priznala výlučné právo na využívanie Slovenského domu v Mlynkoch slovenskej samospráve a slovenskému združeniu pilíšskych Slovákov.

25. marca 2008 - Starosta Mlynkov József Lendvai predložil kontroverzný návrh, podľa ktorého by sa mali všetky slovenské spolky a organizácie z budovy vysťahovať. Poslanci mlynskej obecnej samosprávy väčšinou hlasov návrh schválili.

31. marca 2008 - Maďarský prezident László Sólyom osobne navštívil obec Mlynky. Vyhlásil, že v obci nejde o slovensko-maďarský spor. Z právneho hľadiska je podľa neho situácia v poriadku, vyzval však na citlivejší prístup.

31. marca 2008 - Maďarský ombudsman pre menšiny Ernő Kállai vyhlásil rozhodnutie o vysťahovaní Slovákov zo Slovenského domu za protiprávne. Zastupiteľstvo dostalo mesiac na to, aby rozhodnutie zrušilo. Ak sa tak nestane, ombudsman sa obráti na úrady, ktoré majú právomoc v celej kauze rozhodovať.

22. apríla 2008 - V Bratislave prijal zástupcov Slovákov z Mlynkov premiér Robert Fico. V prípade, že si Slováci budú musieť nájsť iné priestory, prisľúbil, že slovenská vláda prispeje rovnakou sumou ako vláda Maďarska.

29. apríla 2008 - Samospráva v Mlynkoch definitívne rozhodla, že slovenské spolky sa musia vysťahovať.


Povedali o Mlynkoch

Starosta J. Lendvai: Slováci môžu dom používať
Starosta zdôraznil, že organizácie sa nemuseli ani doposiaľ vysťahovať. Terajšia smernica hovorí, že môžu používať všetky priestory objektu ako doteraz. „Výnimkou je, že funkciu kancelárie by sme chceli obmedziť. V tomto rámci sme navrhli spôsob a vytvorili možnosť na jej využívanie,” povedal starosta obce Mlynky József Lendvai. „Ak sú ochotní spolupracovať, tak to urobia, ak sa tomu budú brániť, potom nevieme nič urobiť. Dnes, ani zajtra nedôjde k násilnému vysťahovaniu,” povedal starosta. Ak sa v tejto veci nedosiahne dohoda, samospráve obce na to, aby mohla používať svoj majetok, zostane iba možnosť obrátiť sa na súd, ktorý za dva až tri roky vynesie rozsudok. „Inú možnosť nemáme,” zdôraznil J. Lendvai. „Spolieham sa na to, že zmenia postoj a že si prečítajú smernicu, ktorú prijalo zastupiteľstvo obce a vyčítajú z nej skutočný obsah,” dodal. Slovenská samospráva podľa neho medializovala kauzu v čase, keď obec chcela pokojne a vecne rokovať, a obracala sa na slovenské médiá a politikov. „Teraz už nabrali iný smer, chcú postaviť nové regionálne centrum, uvažujú o získaní penziónu Piláth. Majú iné ciele, neverím, že ich zaujíma osud tejto kancelárie, ani tohto domu. Je to pre nich symbolom iba dovtedy, kým nezískajú niečo hodnotnejšie. To sa ukázalo aj počas rokovaní a z tohto dôvodu ku kompromisu nemohlo dôjsť,” uzavrel J. Lendvai.

M. Demjénová: Podpísala by som smrť Slovenského domu!
Slovenské organizácie v obci Mlynky musia opustiť Slovenský dom. Na pondelkovom zasadnutí o tom rozhodla obecná samospráva. Predsedníčka miestnej slovenskej samosprávy Marta Demjénová je sklamaná z rozhodnutia. Tvrdí, že samospráva neakceptovala žiadne ústne dohody a „v ničom nepopustila.” Podľa nej so samosprávou sa nebude dať ďalej spolupracovať. Na zasadnutí od nej predstavitelia samosprávy žiadali, aby podpísala dokument, podľa ktorého by mohli používať Slovenský dom za určitých podmienok. M. Demjénová pre agentúru SITA povedala, že slovenské organizácie by sa museli tri mesiace vopred zapísať do zošita, ak by chceli využiť priestory Slovenského domu a museli by od neho odovzdávať kľúče. „To som nemohla podpísať, lebo by som podpísala smrť Slovenského domu,” uviedla Demjénová. „Je hanbou samosprávy, že takéto rozhodnutie prijala,” dodala M. Demjénová. Myslí si, že ak sa situáciu nepodarí vyriešiť, bude dobré, ak sa postaví nový Slovenský dom. Slovenské organizácie budú podľa nej aj bez akýchkoľvek priestorov pracovať pre Slovákov žijúcich v Maďarsku.

Robert Fico, slovenský premiér

V Mlynkoch sa rozhoduje o osude, respektíve o úrovni ochrany práv príslušníkov slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku.

Dušan Čaplovič, vicepremiér SR
Ak by sa to dialo na Slovensku, už by o tom vedeli v Európskej únii. Budeme rázne žiadať, aby sa tieto veci riešili.

László Sólyom, maďarský prezident
Ak sa na to pozeráme z právneho hľadiska, všetko je v poriadku. Existujú však aj pocity, a v prípade menšín máme byť v oblasti citov veľmi pozorní.

Péter Kiss, maďarský vicepremiér
Všetci dôležití predstavitelia maďarského spoločenského života sú na strane slovenskej menšiny v Mlynkoch.

Pál Csáky, slovenský vicepremiér
Slovákov v Mlynkoch vysťahovali Slováci, lebo je to obec, kde je oficiálne 54 percent obyvateľov slovenskej národnosti a ďalších 15 percent sa hlási k slovenským koreňom. Súčasný starosta vyhral voľby dvojtretinovou väčšinou.

Členovia slovenského voleného zboru najslovenskejšej obce v Maďarsku sa premiérovi SR tak vo vlastnom mene, ako aj v mene všetkých Slovákov, ktorých zastupujú, poďakovali za to, že práve v tých najťažších chvíľach bol s nimi, zastal sa ich v boji o Slovenský dom v Mlynkoch. Ako povedali, rázny protest predsedu slovenskej vlády ako aj ponúknutá všestranná pomoc sú pre nich o to vzácnejšie, že sa tak stalo prvýkrát v našich najnovších dejinách. Proti rozhodnutiu zastupiteľstva obce Mlynky o vysťahovaní slovenských zborov zo svojho sídla by bez osobnej zaangažovanosti R. Fica určite nedokázali účinne a (dúfajme, že v konečnom dôsledku) úspešne vystupovať. Členovia SSvM sa zároveň poďakovali celej vláde SR a osobitne pánovi podpredsedovi vlády Dušanovi Čaplovičovi za rýchlu a adekvátnu odpoveď na porušenie menšinových práv Pilíšanov. Ich poďakovanie, samozrejme, patrí v neposlednom rade mimoriadnemu a splnomocnenému veľvyslancovi SR v Maďarsku Jurajovi Migašovi, ktorý Slovákom v Maďarsku vždy ochotne pomáha a ktorý Mlynčanov aj tentokrát okamžite navštívil a bol sprostredkovateľom v kauze v záujme našich Slovákov. Delegácia Mlynčanov na stretnutí s R. Ficom poukázala i na to, že kauza Mlynky v Maďarsku a v našej materskej krajine, ale aj na európskych fórach poukázala na aktuálne problémy slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku a odkryla aj širšie súvislosti. Predsedu slovenskej vlády v prítomnosti predsedníčky Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilmy Prívarovej informovali aj o tom, ako vidia postavenie Slovákov v Maďarsku.
Zástupcovia mlynských Slovákov dostali od R. Fica prísľub, že slovenský kabinet prispeje v prípade potreby na nájdenie iných priestorov rovnakou sumou, akú poskytne maďarská vláda. „Musíme rešpektovať princíp, že je to krajina, kde žijú Slováci a ktorá sa musí o menšiny postarať,” povedal na tlačovej besede po stretnutí s delegáciou mlynských Slovákov R. Fico s tým, že chápe, že SSvM bude využívať všetky legitímne prostriedky, aby mohla v tejto budove zotrvať. Premiér podčiarkol, že vláda SR považuje rozhodnutie vysťahovať slovenské spolky zo Slovenského domu za neakceptovateľné zníženie existujúceho status quo príslušníkov slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku.

Predsedníčka SSvM Marta Demjénová na tlačovej konferencii pripomenula, že Slovenský dom postavili ich predkovia pred 40 rokmi a pre súčasných obyvateľov je symbolom slovenskosti. Vyjadrila preto nádej, že sa s Obecnou samosprávou v Mlynkoch dohodnú a nebudú sa musieť z neho vysťahovať. „Chceme len to, aby ak niekto príde o 50 či 100 rokov do Mlynkov, aby tam žili obyvatelia, ktorí ich privítajú po slovensky,” vysvetlila. Poďakovala sa za vyše 740 000 korún, ktoré vyzbierali vďaka iniciatíve Slovenskej národnej strany, ale podľa nej sa táto situácia nemôže stať prostriedkom politických hier. „Ak budeme potrebovať finančnú podporu, tak na to sú už vybudované cesty, ako dostať od slovenského štátu finančnú podporu,” pripomenula M. Demjénová.

Podľa Imricha Fuhla by dobrým riešením bolo aj to, keby s podporou maďarského a slovenského kabinetu mohli zakúpiť a zariadiť si nehnuteľnosť, ktorú by prevádzkovali Slováci z obce a okolia tak, ako je to v prípade Domu slovenskej kultúry v Békešskej Čabe.

„Ak by sa nenašlo riešenie a situácia by sa vyhrocovala ďalej, slovenská vláda je pripravená pomôcť tak, aby Slováci, ktorí žijú v Mlynkoch, mali dôstojné miesto na výkon svojej činnosti. Ale musíme to robiť v spolupráci s maďarskou vládou,” poznamenal premiér s tým, že počká do konca apríla a na najbližší vývoj. „Pokiaľ by sme nevideli pokrok a status quo by malo byť ďalej narušované, tak veľmi intenzívne vstúpime do rokovania,” prízvukoval. Poukázal na to, že v prípade peňazí nie je žiaden problém.

Problémy v Mlynkoch bude riešiť aj slovensko-maďarská zmiešaná komisia, ktorá je zriadená na základe medzinárodnej zmluvy medzi oboma krajinami, venovať sa im budú aj podpredseda vlády Dušan Čaplovič s maďarským ministrom riadiacim Úrad predsedu vlády MR Péterom Kissom. R. Fico bude o nich hovoriť aj na stretnutí s maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom. Kauza Mlynky nabrala aj medzinárodný rozmer. Pracovná skupina socialistickej frakcie v EP sa dohodla na tom, že na jeseň navštívi obec Mlynky. Poslanec Csaba Tabajdi prisľúbil, že maďarskí socialisti budú tlačiť na vládu, aby našla riešenie v prípade Slovenského domu tak, aby mohol naďalej slúžiť Slovákom.

zdroj:LuNo OnLine | Portál SLOVÁKOV v Maďarsku
- LUNO -
03.05.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet