Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Čo s nepríjemným parazitom?

Čo s nepríjemným parazitom?

Čo s nepríjemným parazitom?

Je tu máj - mesiac stvorený na prechádzky prírodou. S príjemného výletu však môžu zostať nepríjemné následky. Tie spôsobuje všetkým dobre známi kliešť. Zatiaľ kým niekto kliešťa nechytí prakticky nikdy, ďalší si ich môže doniesť z jedinej návštevy lesa hneď niekoľko. Vtedy treba rýchlo konať. Netreba sa spoliehať na to, že miesto, kde sa prisal kliešť, nás začne svrbieť. Môže to byť až na druhý deň, pretože kliešť nejaký čas do ranky vypúšťa znecitlivujúcu látku. Z hľadiska pravdepodobnosti prenosu infekcie je vhodné odstrániť ho čím skôr.


Najrozšírenejšou poverou v súvislosti s kliešťami je, že tieto parazity na človeka skáču zo stromov. Kliešte však žijú na steblách trávy alebo v porastoch do výšky jedného metra. Bez prísunu krvi vydržia až jeden rok. Po tele dokážu vyliezť pomerne vysoko, vyhľadávajú na ňom dobre prekrvené miesta s pomerne tenkou kožou. Najčastejšie si ich nájdete v zákolennej jamke, v slabinách, na zápästí, bruchu, v ohybe lakťa, podpazušných jamkách, za ušami i vo vlasoch. Pozor na larvy a nymfy kliešťa, ktoré sú niekedy menšie ako špendlíková hlavička, a preto ľahko prehliadnuteľné.
Ich najväčší výskyt býva od apríla do októbra. Dôležité je podľa možnosti objaviť ho včas, odstrániť ho správnym spôsobom a všímať si možné príznaky prípadnej infekcie.

Ako správne odstrániť kliešťa
  • ak sa budete snažiť udusiť zahryznutého kliešťa olejom alebo mastným krémom a kliešť je nakazený, infekcii len uľahčíte cestu do tela - dusiaci sa parazit totiž vyvráti obsah svojich vnútorností do ranky.
  • chybou je i krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek - kliešť nemá závit, drží sa podobným mechanizmom ako príchytka v stene.
Pred odstránením treba kliešťa poliať či postriekať nejakou dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu. Ak nemáte poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (Septonex, Dettol, lieh, jódová tinktúra, Alpa), použite alkoholický nápoj, parfum, kolínsku. Pripúšťa sa aj použitie hustej mydlovej peny, keďže mydlo má aj dezinfekčný účinok (najmä antibakteriálne).
Kliešťa uchopte pinzetou či klieštikmi na vyberanie kliešťov z lekárne čo najbližšie pri koži a pokúste sa ho doslova vykývať. Neponáhľajte sa, snažte sa ho nerozpučiť. Následne ranku opäť dezinfikujte. Niekto má dobrú skúsenosť s metódou prilepenia a strhnutia leukoplastu. Vraj to spoľahlivo funguje na ľuďoch aj na psoch.
Včasné odstránenie kliešťa je dôležité, ale ak ste v lese a nemáte so sebou nijaké pomôcky, radšej s odstraňovaním počkajte až domov. Ak sa stane, že časť kliešťa ostane v koži, netreba robiť paniku. Miesto ošetrite masťou s obsahom antibiotika (napr. Framykoin) a zvyšok kliešťa sa po čase vylúči mimo kože podobne ako drevená trieska. Vhodnejšie však bude vyhľadať lekára, ktorý vám odtrhnutú hlavičku kliešťa odborne a za sterilných podmienok odstráni.

3 hlavné riziká (ochorenia)
1. Kliešťová encefalitída – čas od nákazy po objavenie sa prvých príznakov je priemerne 7-14 dní. Toto vírusové ochorenie prebieha obyčajne vo dvoch vlnách. Prvá vyzerá ako ľahká chrípka, vrátane nechutenstva i črevných ťažkostí, ktorej priebeh sa po 3-4 dňoch zmierni a nastáva bezpríznaková fáza. Čoskoro však nastúpi vysoká teplota, úporné bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť, stuhnutie šije a ďalšie príznaky charakteristické pre postihnutie centrálneho nervového systému. Môže mať trvalé následky ako obrna, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, výnimočne sa môže skončiť aj smrťou.
2. Lymská borelióza – po približne 3-32 dňoch od nákazy sa v mieste uhryznutia kliešťom objaví u 60-80 % pacientov červená škvrna, ktorá sa postupne zväčšuje a uprostred bledne. Tu treba spozornieť a vyhľadať lekára. U neliečených pacientov toto začervenanie zmizne po 3-4 týždňoch, po nasadení liečby antibiotikami už v priebehu niekoľkých dní. Ak sa však bakteriálna infekcia neodhalí, po niekoľkých mesiacoch, ba i rokoch, dochádza k ťažkým ochoreniam nervov a kĺbov. Pri diagnostike sa využíva odber krvi na protilátky.
3. Anaplazmóza – čas od nákazy po objavenie sa prvých príznakov podobných chrípke je 1-3 týždne. Anaplazmóza vyvoláva horúčky, nechutenstvo, bolesti hlavy. Podobne ako borelióza sa lieči antibiotikami. Na Slovensku u človeka dosiaľ nebola zistená, dôvodom však môže byť aj to, že lekári nemali možnosť ju odhaliť. U pacienta ju prvýkrát diagnostikovali v roku 1997 v Slovinsku. Ak má teda človek po tom, čo si našiel kliešťa, príznaky podobné chrípke, mal by vyhľadať lekára.
- redakcia -
08.05.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet