Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Poškodzovanie životného prostredia bude v EÚ trestným činom, nie priestupkom

Poškodzovanie životného prostredia bude v EÚ trestným činom, nie priestupkom

Poškodzovanie životného prostredia bude v EÚ trestným činom, nie priestupkom

Poslanci schválili smernicu, podľa ktorej by mali byť závažné poškodzovania životného prostredia v EÚ klasifikované ako trestný čin, nielen ako priestupok, a mali by byť za nich ukladané trestné sankcie. Vzhľadom na to, že Parlament sa na znení smernice už dohodol s Radou, bude môcť táto nová legislatíva čoskoro vstúpiť do platnosti. Trestné opatrenia by sa mali ukladať za úmyselné aj nedbalé konanie, vážne poškodzujúce pôdu, ovzdušie, vodu, rastliny, živočíchy a zdravie osôb.


Trestné sankcie za porušenie práva EÚ v oblasti ochrany životného prostredia

Cieľom novej legislatívy je zabezpečiť, aby všetky členské štáty EÚ považovali správanie vedúce k poškodeniu životného prostredia za trestný čin. To znamená, že kým v niektorom členskom štáte bol niektorý z trestných činov uvedených v zozname pripojenom k správe doposiaľ považovaný len za priestupok (t.j. boli za neho ukladané len občianskoprávne sankcie), po vstupe tejto smernice do platnosti budú všetky členské štáty povinné uplatniť za takého konanie "účinné, primerané a odradzujúce" trestné sankcie.

Sankcie za obchodovanie s chránenými druhmi zvierat a s látkami poškodzujúcimi ozónovú vrstvu

Medzi trestnými činmi, za ktoré budú ukladané sankcie podľa trestného zákonníka, figuruje napr. vypúšťanie žiarenia do ovzdušia, pôdy alebo vody či vytváranie odpadu jadrového materiálu, jeho skladovanie a preprava, ak takéto konanie vedie k vážnemu poškodeniu zdravia osôb či životného prostredia.

Poslanci tiež podporili začlenenie ustanovenia, ktorým sa zakazuje držanie, odchyt a zabíjanie chránených druhov živočíchov a rastlín, poškodzovanie prírodných chránených oblastí či výroba a rozširovanie látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu.

Rozsah a dĺžku sankcií smernica neupravuje

Keďže ochrana životného prostredia spadá do kompetencie členských krajín, podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora je EÚ oprávnená prijať trestné sankcie v oblasti environmentálnej politiky jedine v prípade „odôvodnenej potreby“, pričom nemá právo stanovovať druh či výšku týchto trestných sankcií. V tejto súvislosti Parlament vypustil z pôvodného návrhu Komisie odstavec, ktorý uvádzal rozsah a dĺžku trvania navrhovaných sankcií.

Spravodajca Hartmut NASSAUER (EPP-ED, DE) v rozprave o tejto správe uviedol, že Parlament stanovuje precedens, keďže ide o prvé hlasovanie, v ktorom EP schvaľuje legislatívu opierajúcu sa o trestné právo. Vyjadril preto presvedčenie, že v budúcnosti budú poslanci schvaľovať legislatívu zavádzajúcu trestné sankcie aj v inej než len environmentálnej oblasti.


Smernica by mala byť členskými krajinami implementovaná do 24 mesiacov od jej publikácie v Úradnom vestníku EÚ.
- Zuzana REPKOVÁ, tlačový atašé -
22.05.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet