Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Parlament sa vyjadril k prioritám EÚ vo vzťahu s USA

Parlament sa vyjadril k prioritám EÚ vo vzťahu s USA

Parlament sa vyjadril k prioritám EÚ vo vzťahu s USA

Parlament prijal 5. 6. 2008 uznesenie k prípravám summitu EÚ – USA, ktorý sa uskutočnil 10. júna v slovinskej Ľubľane. Jeho text, prijatý pomerom hlasov 552:68:23, vyjadruje znepokojenie nad existenciou väzenského zariadenia Guantánamo a žiada USA, aby zadržiavaných väzňov buď v súlade s medzinárodným právom súdili alebo ich prepustili a poskytli im odškodnenie. Uznesenie sa tiež vyjadruje k otázke vízového režimu, pričom žiada rovnaké práva pre všetkých európskych občanov.


Parlament v uznesení uvádza, že vzhľadom na blížiace sa prezidentské voľby v USA sa teší na spoluprácu s novým americkým prezidentom a dúfa „vo väčšiu angažovanosť USA v presadzovaní multilateralizmu, mieru a demokracie vo svete“. Poslanci pritom uvádzajú, že hoci na oboch brehoch Atlantiku pretrvávajú rozdielne prístupy k niektorým témam, ako napríklad k Medzinárodnému trestnému súdu či ku Kjótskemu protokolu, dúfajú, že budúci prezident USA zapojí svoju administratívu do riešenia uvedených problémov.

Terorizmus a ľudské práva
V otázke boja proti terorizmu vyjadruje Parlament znepokojenie nad existenciou väzenského zariadenia v zálive Guantánamo, ako aj nad praxou mimoriadneho zadržiavania osôb, a naliehavo vyzýva Radu a vládu USA, aby vydali „jednoznačné a rozhodné spoločné vyhlásenie, na základe ktorého by so svojvoľným zadržiavaním a mimoriadnym vydávaním osôb skoncovali“. Vládu USA poslanci v tejto súvislosti vyzvali, aby zadržiavaných väzňov buď v súlade s medzinárodným právom súdila alebo ich prepustila a poskytla im odškodnenie. Poslanci tiež USA žiadajú, aby vysvetlili existenciu tajných väzení mimo územia USA.

Víza do USA
Parlament USA vyzýva, aby bezodkladne zrušili vízový režim a aby voči všetkým občanom členských štátov EÚ pristupovali rovnako. Uznesenie v tejto súvislosti víta začiatok rozhovorov medzi EÚ a USA o nových bezpečnostných požiadavkách USA a vyjadruje názor, že tieto rokovania musia byť transparentné, založené na zásade reciprocity a musia dodržiavať ustanovenia EÚ o ochrane údajov.

Klimatické zmeny
V otázke riešenia problémov vyplývajúcich z klimatických zmien uznesenie vyzýva Spojené štáty, aby vyvinuli maximálne úsilie s cieľom dokončiť práce na svojich vnútroštátnych právnych predpisoch do začatia konferencie OSN, ktorá sa uskutoční v decembri 2009 v Kodani, ako aj na to, aby vytrvali vo svojom úsilí o vytvorenie systému obchodovania s emisiami uhlíka, ktorý by sa dal v budúcnosti prepojiť s rovnakým systémom EÚ.

Medzinárodné vzťahy
Poslanci tiež v uznesení vyzvali Radu, aby Spojeným štátom opäť predložila otázku Medzinárodného trestného súdu ako základného piliera medzinárodného práva a uviedli, že od budúcej vlády USA očakávajú „konštruktívnejší prístup k ratifikácii štatútu Medzinárodného trestného súdu a aktívnu účasť v úsilí o dosiahnutie dohody o stále nevymedzenom pojme trestného činu agresie tak, ako sa predpokladá v článku 5.2 Rímskeho štatútu v príprave hodnotiacej konferencie Medzinárodného trestného súdu v roku 2009“.
Čo sa týka plánov USA na zriadenie protiraketových základní v Poľsku a v Českej republike, EP vyjadruje v uznesení presvedčenie, že tento plán by mohol mariť medzinárodné úsilie o odzbrojenie.
Parlament napokon znovu odsudzuje trest smrti a vyzýva všetky štáty USA, aby ho zrušili.

Rozprava:
Europoslankyňa Zita PLEŠTINSKÁ (EPP-ED, SK) vo svojom vystúpení v rozprave vyslovila presvedčenie, že spoločný postup EÚ a USA v oblasti colnej kontroly, duševného vlastníctva, vzájomného uznávania a harmonizácie noriem môže vytvoriť nový transatlantický obchodný priestor, z ktorého budú mať úžitok tak podnikatelia, ako aj spotrebitelia na oboch stranách Atlantiku.
„V súčasnosti, keď sa v EP prerokováva smernica o hračkách, by bolo veľmi prospešné nájsť spoločný postup v otázkach bezpečnosti hračiek. Verím, že pán komisár Verheugen, ktorý zastupuje EÚ v transatlantickom dialógu, môže v týchto oblastiach urobiť významný kus práce“, uviedla.
Vyslovila tiež nádej, že výsledkom nadchádzajúceho summitu EÚ-USA bude zrušenie vízovej povinnosti pre vstup do USA pre všetkých občanov EÚ, vrátane občanov Slovenska.
- Zuzana REPKOVÁ (Andrejčáková) - Tlačový atašé -
11.06.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet