Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2006 > > 2.máj - Deň vtáčieho spevu

2.máj - Deň vtáčieho spevu

2.máj - Deň vtáčieho spevu

Vtáčí spev - liek na dušu, balzam na rozvírené vnútro vystavené každodennému stresu. Vtáčí spev hladká naše duchovno, víta jar a volá nás na prvé prechádzky do lona prebúdzajúcej sa jari. Je to symbol života, pulzujúceho a nevyspytateľného, plného zmien. Už starí šamani používali vtáčí spev ako predlohu k mantrám, pomocou ktorých sa dostávali do zmeneného stavu vedomia, tzv. tranzu a liečili chorých. Tvrdili, že vtáčí spev má liečivé účinky.


Z hľadiska etológie je vtáčí spev dorozumievacím prostriedkom medzi jedincami. Ide o signály, ktoré vysiela jedinec - signalizátor a podáva tak informáciu o svojom postoji k inému jedincovi - recipientovi. Pod signálom rozumieme šíriacu sa informáciu o momentálnom postavení signalizátora. Význam signálu pre recipienta závisí od jeho hierarchického postavenia v spoločenstve. Teritoriálny spev vtáka oznamuje susednému samcovi prítomnosť soka, chrániaceho si svoje teritórium. Pre nespárenú samicu ten istý druh spevu naznačuje možnosť spárenia.

Vtáčí spev sa väčšinou skladá zo série nápevov, ktoré sa neustále opakujú. Tieto jednotlivé nápevy nesú tú istú informáciu a väčšinou sú pre ľudské ucho príliš zložité - nerozlíši všetky ich tóny. Len počas obdobia pytačiek môžeme počuť vlastný vtáčí spev. Ten plní dve funkcie: vymedzuje hranice teritória a má zaujať samičku. Pri pytačkách spieva len samček. Samička spieva, ak sa podieľa na obhajovaní teritória. Spev niekedy nevypovedá len o pohlaví spievajúceho vtáka, ale aj o tom, či už uzavrel pár alebo nie. V trópoch však žijú vtáky, ktorých partneri spievajú spoločne jednu slohu za druhou. Spev je na veľké vzdialenosti účinnejším dorozumievacím prostriedkom ako optické signály, ale pri pytačkách niektorých druhov sa často obe možnosti fascinujúcim spôsobom kombinujú.

Akustické signály môžu veľmi rýchlo meniť výšku a intenzitu, a tak sa nimi dá vyjadriť množstvo rozličných informácií. Šíria sa veľmi rýchlo všetkými smermi od signalizátora a recipient vie veľmi ľahko určiť odkiaľ prichádzajú. Sú bezpochyby najrýchlejším spôsobom komunikácie. Jazyk je komunikačný systém, ktorý používa symboly a je schopný vyjadriť abstraktné idey, ako aj myšlienky a udalosti. V minulosti sa zvyčajne tvrdilo, že jazyk je výlučne vlastnosťou ľudí, no niektoré systémy dorozumievania majú spoločné znaky s jazykom. Zvieratá vyludzujú nesmierne širokú škálu najrôznejších zvukov - od ľubozvučného vtáčieho spevu až po hrôzostrašné vlčie vytie, delfínie pískanie alebo spokojné mačacie pradenie. Všetky tieto zvuky nás navádzajú myslieť si, že ide o akýsi druh reči, ktorou sa príslušníci rovnakého druhu medzi sebou dorozumievajú. V skutočnosti je celá vec omnoho zložitejšia. Preklad jednotlivých zvukov vydávaných zvieratami je veľmi zložitý a usporiadať ich do nejakého systému sa ukázalo ako prakticky nemožné.

Nech sa na fenomén vtáčieho spevu pozeráme z odborného hľadiska alebo okom laika, či milovníka prírody, spev vtákov lahodiaci nielen uchu ale aj duši, je tak očarujúci, že si zaslúži nielen našu pozornosť, ale aj jeden deň roka venovaný tomuto zázraku prírody. A týmto dňom je 2. máj. Vyjdime preto v tento deň do prírody a oslávme ho započúvaním sa do vtáčej árie. Skutočne to stojí za to.

Zdroj: www.referaty.atlas.sk
- redakcia -
02.05.2006

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet